ČT: Pořadatel protivládních protestů Vrabel neuspěl s námitkou proti soudci

foto Ilustrační foto - Veřejné shromáždění k vyjádření politických postojů k současnému vedení země, 6. května 2023, Praha. Pořadatel Ladislav Vrabel.

Praha - Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel neuspěl s námitkou podjatosti proti soudci, jenž rozhodoval v jeho kauze šíření poplašné zprávy. České televizi to sdělila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Švíglerová. O Vrabelově odvolání proti čtyřměsíčnímu podmíněnému trestu, který dostal za tvrzení o českých plánech použít jaderné zbraně proti Rusku, bude nyní rozhodovat pražský městský soud.

"Ve věci bylo dne 12. září 2023 rozhodnuto, že JUDr. Lukáš Svrček není vyloučen z vykonávání úkonů trestního řízení ve věci obžalovaného Ladislava Vrabela. Spis se v současné chvíli nachází u Městského soudu v Praze," uvedla Švíglerová. Obvodní soud pro Prahu 1 dostal případ od odvolací instance minulý týden s tím, že před projednáním odvolání je zapotřebí rozhodnout o námitce podjatosti soudce Svrčka.

Ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, Vrabel loni v listopadu uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Kategoricky prohlášená nepravdivá informace mohla podle obžaloby vyvolat poplach u lidí, kteří muže sledují na sociálních sítích.

Prvoinstanční soud se kauzou zabýval už dvakrát. Poprvé potrestal Vrabela čtyřměsíční podmínkou v dubnu. Odvolací senát však následně soudci uložil lépe prokázat, že je Vrabelův výrok opravdu nepravdivý, že muž nejednal z nedbalosti a že bylo jeho jednání opravdu natolik škodlivé, aby mohl být odsouzen za trestný čin.

Při druhém verdiktu letos v srpnu ponechal soudce Vrabelovi stejný trest. Podle něj je výrok o tom, že chce Česko prakticky začít třetí světovou válku, očividný nesmysl. Kvůli námitkám odvolacího senátu však položil dotazy na úřad vlády a ministerstvo obrany, zda měla ČR v plánu na Rusko útočit jadernými zbraněmi. Vrabel podle Svrčka jednal bezpochyby úmyslně. Potřeboval získat posluchače, šokovat je a vyvolat rozruch. Vrabel trvá na své nevině.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď