Průmyslová výroba stoupla o 14,9 %, stavebnictví propadlo na 3,1 %

foto Zahraniční obchod ČR v březnu skončil v přebytku 18,5 mld. Kč

Praha - Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 14,9 procenta, což je důsledek loňského omezení výroby po nástupu pandemie. Loni v březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem a výroba o 12 procent propadla. Zahraniční obchod Česka skončil v březnu v přebytku 18,5 miliardy korun. Před rokem, kdy vláda zavedla první opatření proti šíření koronaviru, byla bilance vyrovnaná. Stavební produkce v ČR v březnu reálně zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta. V únoru se snížila o 11 procent, což byl nejvýraznější meziroční pokles od července 2016.

Fotogalerie

Průmyslová výroba v březnu stoupla meziročně o 14,9 procenta

Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 14,9 procenta, což je důsledek loňského omezení výroby po nástupu pandemie. Loni v březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem a výroba o 12 procent propadla. Tahounem letošního růstu jsou automobilky, jejichž výroba meziročně stoupla o 47 procent. Proti únoru průmyslová výroba vzrostla o 3,2 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.

"Březnové výsledky ukázaly český průmysl v dobré kondici," konstatoval ředitel odboru ČSÚ Radek Matějka. Meziměsíční růst produkce je podle něj pozitivní zprávou. "Jako by dorovnal slabší únorové výsledky," uvedl.

Téměř 15procentní meziroční nárůst je nejvyšší od roku 2001, kam aktuální statistická řada sahá. Nárůst přes 14 procent byl patrný i v únoru a březnu 2007.

Průmysl je stále motorem české ekonomiky, důkazem je jeho rekordní růst navzdory nedostatku čipů, které jsou nezbytné pro část výroby, shodli se analytici oslovení ČTK. Dvouciferný růst bude podle nich pokračovat i v dalších měsících.

"To, že vidíme dvouciferná meziroční tempa růstu není až takový důvod k radosti jako fakt, že průmysl dokáže expandovat i ve srovnání s předchozími měsíci navzdory problémům s dodávkami komponent potřebných při výrobě," uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. Připomněl, že některé automobilky v březnu oznámily omezení výroby.

Průmyslová výroba v březnu stoupla meziročně o 14,9 procenta

Za příznivými výsledky průmyslu je především pozitivní ekonomický vývoj v zahraničí, jak je patrné z meziročního růstu tržeb z vývozu o 26,3 procenta, doplnil analytik Deloitte David Marek.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce vedle výroby aut přispěla také výroba pryžových a plastových výrobků s růstem o 22,4 procenta a výroba elektrických zařízení s růstem o 18,1 procenta. Produkce naopak klesla o 18,9 procenta ve výrobě oblečení, o 6,6 procenta v opravách a instalacích strojů a zařízení a o 5,7 procenta ve farmaceutické výrobě.

"Vysoký meziroční růst produkce vykázala zejména odvětví, která byla od poloviny loňského března zasažena úplnou uzávěrou a která jsou spolu navíc velmi úzce propojena," uvedla Veronika Doležalová z ČSÚ. Průmyslové podniky jsou na tom podle ní velmi dobře z pohledu nově nasmlouvaných zakázek.

Hodnota nových zakázek v březnu meziročně vzrostla o 23 procent, přičemž zakázky ze zahraničí se zvýšily o 30,4 procenta. Tuzemské stouply o 8,8 procenta. K růstu opět přispěla výroba aut, které přibylo zakázek o téměř 60 procent. Nové zakázky stouply také ve výrobě elektrických zařízení o 26,2 procenta a ve výrobě strojů o 21,2 procenta. Úbytek zakázek naopak zaznamenali výrobci ostatních dopravních prostředků a zařízení (o 76,2 procenta), dále farmaceutičtí výrobci a výrobci oděvů.

Tržby průmyslových firem v březnu meziročně stouply o 16,8 procenta. Tržby z přímého vývozu se zvedly o 22,6 procenta a domácí tržby o 9,6 procenta.

Počet zaměstnanců v průmyslu se v březnu meziročně snížil o 2,8 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 5,5 procenta proti loňsku.

Za celé první čtvrtletí průmyslová produkce meziročně stoupla o 4,1 procenta, proti poslednímu loňskému čtvrtletí byla o 1,1 procenta nižší.

Stavební výroba v březnu zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta

Stavební produkce v ČR v březnu reálně zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta. V únoru se snížila o 11 procent, což byl nejvýraznější meziroční pokles od července 2016. Meziměsíčně byla vyšší o 3,1 procenta. Za březnovým snížením stejně jako v předchozích měsících stály pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní stavby, naopak vzrostlo. Meziročně se začalo stavět méně bytů, ale výrazně víc než loni jich bylo dokončeno. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Stavební produkce bude letos dále zmírňovat svůj propad, očekávají analytici oslovení ČTK. Problémem podle nich zůstává slabá bytová výstavba. Není to dobrá zpráva pro napjatý realitní trh, kde ceny bytů každé další čtvrtletí vytvářejí nová maxima, podotkl analytik ČSOB Petr Dufek.

Stavební výroba v březnu zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta

Pokles stavební výroby statistici zaznamenali nejen první tři měsíce letošního roku, ale po většinu loňského roku - produkce stavebnictví rostla v roce 2020 pouze v lednu až březnu. Právě loni v březnu vypukla v Česku epidemie nemoci covid-19, kvůli níž byl od té doby omezen pohyb lidí, obchod či služby.

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku po očištění o pracovní dny v březnu snížila o 5,7 procenta, inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 6,5 procenta.

"Firmy po mrazivém únoru zahájily v březnu stavební sezonu a produkce zaznamenala slušný výsledek. Základna z minulého roku nebyla ještě epidemií výrazně poznamenána, na pozemních stavbách byl březen nejúspěšnějším měsícem roku 2020, a inženýrské stavitelství dokonce zaznamenalo dvouciferný růst," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební produkce za celé první čtvrtletí letošního roku byla reálně v porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2020 vyšší o 2,1 procenta. Meziročně klesla o 6,1 procenta, uvedli statistici. Pozemní stavitelství se za tři měsíce tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím minulého roku snížilo o 8,5 procenta, zatímco inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční růst o 3,2 procenta.

Stavební úřady letos v březnu vydaly 7437 stavebních povolení, meziročně o 19,5 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36,6 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 25,8 procenta.

Meziročně bylo zahájeno o 2,1 procenta bytů méně, konkrétně 2881. Naopak výrazně vzrostl počet dokončených bytů, a to o 51,9 procenta na 3450.

"Oblast stavebních povolení a bytové výstavby byla zčásti ovlivněna nízkou základnou z března 2020, kdy se z důvodu epidemie potýkala s omezenou činností některých stavebních úřadů i sníženým zájmem stavebníků," komentoval výsledky statistický úřad.

Letošní březen přinesl rovněž pokles průměrného evidenčního počtu zaměstnanců ve stavebnictví ve srovnání s loňskem o dvě procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců ale meziročně vzrostla o 4,6 procenta.

Zahraniční obchod ČR v březnu skončil v přechytku 18,5 mld. Kč

Zahraniční obchod Česka skončil v březnu v přebytku 18,5 miliardy korun. Před rokem, kdy vláda zavedla první opatření proti šíření koronaviru, byla bilance vyrovnaná, meziroční rozdíl tedy činil 18,5 miliardy. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj letošní březnový výsledek obchodování Česka s cizinou kladně ovlivnil vysoký nárůst vývozu aut.

Vývoz a dovoz se v březnu zvýšil v meziročním i meziměsíčním srovnání a podle statistiků dosáhl nejvyšší hodnoty ve sledovaném třetím měsíci. Meziročně vzrostl vývoz o 29,2 procenta na 374,1 miliardy Kč a dovoz o 22,8 procenta na 355,6 miliardy. Proti únoru byl vývoz po sezonním očištění vyšší o sedm procent a dovoz o 7,1 procenta.

"Březnový vývoz i dovoz zboží dosáhly historicky nejvyšší hodnoty ve sledovaném měsíci. Rekordní byl i jejich meziroční růst, který byl ale ovlivněn nízkou srovnávací základnou loňského března, kdy byla přijata první protipandemická opatření," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová a doplnila, že na meziročním růstu vývozu i dovozu mělo hlavní podíl obchodování s auty a jejich díly.

Zahraniční obchod ČR v březnu podle analytiků těžil ze silné zahraniční poptávky z ciziny, v dalších měsících by měla ještě růst. Očekává se další oživení zahraničního obchodu, na straně vývozu i dovozu. Export ale stále komplikují rostoucí cenové tlaky v případě vstupů a prodlevy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

Vývoz aut se meziročně zvýšil o 37,4 miliardy Kč, což přispělo k nárůstu přebytku obchodování s motorovými vozidly o 20,9 miliardy korun. Vedle toho proti loňskému březnu vzrostlo podle ČSÚ aktivum bilance strojů a zařízení o 2,4 miliardy Kč a kovodělných výrobků o 1,5 miliardy Kč.

Naopak negativně se na celkovém saldu zahraničního obchodu podepsal o 3,7 miliardy větší deficit bilance s ropou a zemním plynem, důvodem bylo jejich zdražení na světových trzích a vyšší množství dovezeného plynu. O 3,5 miliardy se pak prohloubilo pasivum bilance základních kovů a o 2,6 miliardy i u základních farmaceutických výrobků.

Obchod Česka se státy EU vykázal v březnu přebytek 75,6 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 35,2 miliardy. Největší meziroční přírůstek aktiva byl zaznamenán v obchodě s Německem, kde přebytek stoupl o 12,2 miliardy Kč, s Francií se zvýšil o 5,2 miliardy a s Rakouskem o 3,4 miliardy.

Schodek zahraničního obchodu se zbožím s mimounijními státy se meziročně prohloubil o 16,2 miliardy korun na 54,9 miliardy Kč. Podle statistiků se zvětšil především deficit obchodu s Čínou o 14 miliard Kč a s Japonskem o 1,8 miliardy Kč. Přechodem z aktiva do pasiva se o 2,3 miliardy Kč zhoršila bilance obchodování s Ruskem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď