ČSÚ: Tradiční kultura v Česku přišla za covidu o víc než 3,7 miliardy korun

foto Slovácké divadlo v Uherském Hradišti začalo 24. května 2021 po několikaměsíční vynucené pauze způsobené vládními opatřeními proti šíření koronaviru znovu hrát pro diváky. Kapacita hlediště, která je 382 míst, zatím může být zaplněna pouze z poloviny, na volná místa nalepili divadelníci alespoň fotografie diváků, kteří do hlediště pravidelně chodí.

Praha - Tradiční kultura v Česku přišla během pandemie koronaviru o víc než 3,7 miliardy korun. O tuto sumu byl nižší výsledek hospodaření muzeí a galerií, památek, knihoven, divadel a dalších kulturních zařízení očištěný o dotace během let 2020 a 2021 v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla téměř o šest procent. Na svém webu to dnes oznámil Český statistický úřad. Vládní protiepidemická opatření zahrnovala uzavření divadel, kin, muzeí i dalších kulturních zařízení.

Fotogalerie

"Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví," uvedl ČSÚ. Tyto dvě oblasti, kam spadají právě muzea a galerie, památky, knihovny či divadla, byly v roce 2019 v zisku téměř 375 milionů korun, naopak v pandemických letech 2020 a 2021 se propadly do stamilionových ztrát.

Provozní dotace sice byly vyšší, třeba v roce 2020 vzrostly meziročně o 1,7 miliardy korun, bez nich ale scénické umění a kulturní dědictví přišly o miliardy. "Tato částka, tj. 3766 milionů Kč, představuje skutečný ekonomický dopad dvou let pandemie do hospodaření kulturních institucí v oblasti kulturního dědictví a scénického umění," doplnil ČSÚ.

Důsledky pandemie zasáhly také pracovníky v kultuře. "Netýkalo se to výdělku stálých zaměstnanců, jejichž průměrné nominální mzdy během dvou let pandemie o 9,9 procenta vzrostly, ale pracovníků na základě dohod a dále účinkujících a autorů pobírajících honoráře," uvedl Jaroslav Novák z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). Objem honorářů podle ČSÚ poklesl o víc než miliardu korun, z toho o 586 milionů ve scénickém umění a o 439 milionů ve vydavatelské činnosti.

Po výrazném poklesu v prvním pandemickém roce návštěvnost kulturních institucí v roce 2021 meziročně stoupla o 5,8 procenta. "Oproti roku 2020 vzrostla v roce 2021 nejvýrazněji návštěvnost kulturních domů, historických památek, kin a divadel. Pokles naopak zaznamenaly například knihovny, které se však dlouhodobě potýkají s úbytkem fyzických návštěv," doplnil Ivo Krobot z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Kulturní představení vláda v boji proti šíření koronaviru omezovala kvůli tomu, že se na nich shromažďuje větší množství lidí. Restrikce byly v obou pandemických letech mírnější v letních měsících a pro akce pořádané venku, roli v nich hrálo také nošení respirátorů nebo to, zda účastníci byli očkovaní proti koronaviru. Omezení počtu lidí na hromadných akcích úplně skončilo až loni na počátku března.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď