Sklizeň obilí klesne o 7,9 %, potraviny zdraží

foto Žně na jižní Moravě začaly v roce 2017 kvůli teplému a suchému počasí dříve než obvykle. Na snímku z 25. června kombajny Agro Měřín sklízejí ozimý ječmen v polích u Valtic na Břeclavsku.

Praha - Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci svezli z polí 6,861 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nižší sklizeň očekávají statistici také u brambor o 19,1 procenta a cukrovky o čtvrtinu. Mlynáři podle výkonného ředitele Svazu pekařů a cukrářů ČR Jaromíra Dřízala již zdražili mouku o pětinu, tedy o 1000 korun na tunu. Malé pekárny již podle něj zdražily, velké vyjednávají s obchodními řetězci o cenách na příští rok.

Záříjový odhad sklizně se skutečností munilého roku. Producenti brambor již v minulém týdnu odhadli, že se kolem Nového roku zvýší ceny brambor, protože bude spotřebována tuzemská úroda a nižší výnosy měli letos zemědělci v hlavních bramborářských státech EU.

Například hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda poukázal na to, že nynější odhad sklizně je slabší než k polovině srpna, kdy ČSÚ předpovídal pokles sklizně obilovin o 3,5 procenta. "Až o deset procent ještě do konce letošního roku zdraží pečivo," uvedl. V růstu cen se ale podle Kovandy projeví vedle slabší úrody také vyšší mzdové náklady a zdražení energií.

Osevní plocha řepky v ČR. Dlouhodobý vývoj od roku 1989 do roku 2018. Částečně kvůli slabší úrodě ječmene letos zdraží také pivo, vzroste i cena brambor, podotkl Kovanda. "Brambory podraží zhruba o 25 procent, před vánočními svátky ale cena brambor může vyletět vzhůru až o 50 procent," doplnil.

Po Novém roce by mohla výkupní cena brambor vzrůst na 7,0 Kč za kilogram, v současnosti činí 4,5 Kč za kilogram, odhadl již dříve předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan. Spotřebitelská cena je nyní 16 Kč za kilogram, podle odhadu místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy by mohla stoupnout o 30 procent.

Pokles úrody obilovin je podle statistiků způsoben především nižším hektarovým výnosem, který klesl o 6,7 procenta na 5,15 tuny z hektaru. "Podle aktuálního odhadu je úroda obilovin o 15,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let," uvedl ČSÚ.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď