ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

foto Úřad práce, zaměstnanost - ilustrační foto.

Praha - Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to dvě procenta. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Německo s 3,2 procenta, nejvyšší mělo nadále Řecko s 17,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2020. Průměr EU byl loni 6,3 procenta a v případě zemí platících eurem 7,5 procenta.

Ze statistik dále vyplývá, že česká ekonomika loni rostla rychleji než průměr zemí EU i zemí eurozóny. Růst české ekonomiky loni činil 2,6 procenta. Nejrychleji rostl hrubý domácí produkt (HDP) Irska, a to o 5,5 procenta. Ekonomický růst EU byl loni 1,5 procenta a v eurozóně 1,3 procenta.

Životní úroveň v Česku se podle zveřejněných statistik loni přiblížila průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl na 92 procent EU z předchozích 91 procent. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 53 procent průměru EU.

Nezaměstnanost zůstává v Česku na nízké úrovni i letos, a to přes dopady pandemie koronaviru. Podle odborníků tomu napomáhají vládní podpůrné programy, jako je například Antivirus. V září činila v ČR nezaměstnanost na základě výběrového šetření pracovních sil prováděného ČSÚ 2,8 procenta. Analytici očekávají s koncem roku a postupným ukončováním podpůrných programů zvyšování nezaměstnanosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď