ČSSD chce zastropování cen energií, vyšší mzdy a důchody či nové daně

foto Předseda strany ČSSD Michal Šmarda (dole uprostřed) a kandidáti do senátu na zahájení akční části volební kampaně ČSSD, 11. září 2022, Praha.

Praha - Stát by měl okamžitě zastropovat ceny energií, zavést minimální mzdu 20.000 a minimální důchod 13.000 korun, snížit DPH u základních potravin na pět procent a zavést sektorové daně pro banky, energetické firmy a digitální průmysl a progresivní zdanění firem. Zástupci strany to dnes řekli na zahájení horké části předvolební kampaně. Představili také své desatero do komunálních voleb, které se budou spolu se senátními konat 23. a 24. září.

V souvislosti s cenami energií řekl místopředseda strany a pardubický hejtman Martin Netolický, že vláda v posledních měsících zaspala, i když sociální demokracie i kraje o nutnosti stanovení maximálních cen mluví už delší dobu. "Myslím, že dnes už nikdo nepochybuje, že k zastropování cen energií dojde," řekl. Přesný návrh výše zastropování neuvedl, řekl pouze, že musí být taková, aby byly ceny pro lidi i podnikatele únosné.

Místopředsedkyně strany Daniela Ostrá řekla, že desítky až stovky tisíc lidí tvrdě pracují, ale přesto jim to nestačí k uživení rodin. ČSSD proto navrhuje minimální mzdu 20.000 korun měsíčně oproti nynějším 16.200 korunám. Podobně by strana chtěla zaručit starobním důchodcům měsíční příjem 13.000 korun. "Není společensky únosné, aby lidé, kteří celý život pracovali a vstoupí do důchodového věku, živořili," řekla.

Stejně tak podle ní není únosné, aby v současné situaci byla DPH na základní potraviny na stávající úrovni 15 procent. Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček doplnil, jak by stát měl na představená opatření získat peníze. Zdroji by podle sociálních demokratů mělo být zavedení bankovní daně, zdanění mimořádných příjmů energetických firem a dlouho diskutovaná digitální daň.

Petříček dále zmínil progresivní zdanění podnikatelů. Podle ČSSD není spravedlivé, aby drobný podnikatel platil stejnou daň jako velká korporace. "Velcí se musí více podílet na pomoci, kterou dnes české domácnosti, ale i český průmysl potřebují," řekl. Dodal, že strana dnes také spustila petici za to, aby stát vykoupil akce od minoritních akcionářů firmy ČEZ a dostal ji pod stoprocentní kontrolu.

Předseda ČSSD Michal Šmarda doplnil, že strana tato a další opatření navrhuje od března, ale vláda ji ignoruje. "Teprve teď začíná pravicová vláda těžkopádně a pomalu hledat odvahu ke spravedlivému dělení nákladů. Možná i ona se teď začne tvářit jako někdo, kdo si váží lidí. Ale bude to faleš. Pravice nemá respekt k člověku. Pravice má jen respekt k penězům a moci," řekl.

Strana dnes také znovu představila kandidáty do Senátu a do komunálních voleb. Kandidáti do samospráv představili deset hlavních témat, kterými jsou přívětivost obcí pro obyvatele, veřejná doprava, bezpečnost v ulicích, levná elektřina, dostupné zdravotnictví, vzdělání, kultura, dostupné bydlení, ochrana před suchem a horkem a územní plánování směřující k tzv. městům krátkých vzdáleností.

Obecní volby a volby do třetiny Senátu se uskuteční 23. a 24. září. Pro sociální demokracii budou prvním ostrým testem důvěry veřejnosti po neúspěšných sněmovních volbách loni v říjnu, kdy strana zůstala pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď