Čistý zisk skupiny ČSOB v 1. čtvrtletí stoupl o 28 pct na 2,7 miliardy Kč

foto Generální ředitel skupiny ČSOB John Hollows (na snímku z 13. února 2020).

Praha - Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o 28 procent na 2,7 miliardy korun. Objem úvěrů zůstal na stejné úrovni jako před rokem, objem vkladů stoupl o 12 procent. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to dnes sdělila ČTK. Ostatní velké banky zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru vesměs pokles zisku.

"Výsledky ČSOB v prvním čtvrtletí 2021 potvrzují, že Češi v takto složitých časech dokáží spořit a investovat. Koronavirová krize sice přibrzdila ekonomiku, ale výrazně urychlila rozvoj digitálních služeb. Do on-line prostředí se přesouvají i klienti starší generace," komentoval výsledky generální ředitel ČSOB John Hollows.

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí meziročně narostl díky příznivému vývoji na finančních trzích a rozpuštění opravných položek k úvěrům, což spolu plně kompenzovalo meziroční pokles čistých úrokových výnosů a vyšších bankovních daní.

Naprostá většina klientů ČSOB se po skončení moratoria vrátila ke splácení. Klientům, kteří potřebovali pomoci a zažádali si o další odklad, byla podle banky většina individuálně schválena. Podíl tzv. úvěrů v selhání, tedy problematických úvěrů, z celého úvěrového portfolia byl na konci března 2,16 procenta.

Úvěry na bydlení, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, meziročně narostly o pět procent. Rekordní byl prodej hypoték, jejichž počet se v prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil.

Celkový objem úvěrů ČSOB dosáhl 795 miliard Kč. Objem vkladů se zvýšil na 1,142 bilionu Kč. Objem aktiv pod správou se zvedl o desetinu na 255 miliard Kč. Provozní výnosy banky se meziročně zvýšily o čtyři procenta na 8,5 miliardy Kč. Provozní náklady vzrostly o tři procenta na 5,6 miliardy Kč, ale po očištění o bankovní daně klesly o dvě procenta.

Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

Čtveřici největších bank v ČR se v 1. čtvrtletí propadly zisky o jednu miliardu Kč

Čtveřice největších bank v Česku v letošním 1. čtvrtletí vydělala osm miliard Kč, což je proti stejnému období loni propad o jednu miliardu korun. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru.

"Do poklesu bankovních zisků promluvila covidová pandemie především skrze nárůst nákladů rizika. Finanční domy tvořily rezervy kvůli nepříznivému makroekonomickému prostředí. Tvorba rezerv znamená nižší zisky," řekl dnes ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Faktorem, který ke zhoršení profitů citelně přispěl, jsou podle něho i nižší reinvestiční výnosy z úložek ČNB. Během prvního čtvrtletí roku 2020 ještě peněžní ústavy těžily z vyšších sazeb.

Za pozitivní trendy lze podle něj považovat rostoucí produkci nových úvěrů a nákladovou disciplínu. "V následujících kvartálech dojde k silné ekonomické expanzi a finanční domy tak sáhnou k rozvolňování rezerv. ČNB letos přistoupí ke zvýšení úroků, což výsledovky peněžních ústavů taktéž podpoří. V následujících kvartálech proto můžeme očekávat opětovné oživení bankovních zisků," odhadl.

České spořitelně klesl čistý zisk meziročně o 14,8 procenta na 2,7 miliardy korun, Komerční bance o 24,9 procenta na dvě miliardy korun, Monetě Money Bank se snížil v tomto období konsolidovaný čistý zisk meziročně o 18,2 procenta na 598 milionů korun. Výjimku tvořila ČSOB, jejíž zisk stoupl o 28 procent na 2,7 miliardy Kč.

Výsledky největších bank v miliardách korun:

čistý zisk za 1. čtvrtletí 2021 čistý zisk za 1.čtvrtletí 2020 čistý zisk za 1. čtvrtletí 2019 čistý zisk 1.čtvrtletí 2018 čistý zisk 1. čtvrtletí 2017 čistý zisk 1. čtvrtletí 2016
ČSOB 2,7 2,1 4,8 4,0 4,7 3,3
Česká spořitelna 2,7 3,2 3,9 4,1 3,5 3,4
Komerční banka 2 2,7 3,2 3,0 3,2 2,9
UniCredit Bank ČR a SR 0,6 1,0 2,0 2,0 1,5 1,3

 

Zdroj: banky

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď