CRIF: Program Antivirus využilo za rok 11 procent aktivních firem

foto Ilustrační foto - Prázdná děčínská restaurace Fabrika na snímku z 2. března 2021. Podnik je kvůli vládním opatřením proti šíření nového typu koronaviru pro hosty uzavřen, funguje jen výdejní okénko.

Praha - Státní podpůrný program Antivirus, který slouží k podpoře zaměstnanosti, využilo podle Registru smluv mezi březnem 2020 a únorem 2021 celkem 42.404 společností a 13.040 podnikatelů. Do programu se tak zapojilo 11 procent aktivních firem a 15 procent podnikatelů se zaměstnanci. Nejčastěji program využívali podnikatelé a firmy v ubytování a stravování. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Celkově se programu Antivirus zatím zúčastnilo osm procent všech registrovaných společností. Z dlouhodobých statistik Registru ekonomických subjektů ale vyplývá, že asi třetina registrovaných firem nevykazuje žádnou činnost. "Reálně tedy podporu využilo 11 procent aktivních společností," uvedla dnes analytička CRIF Věra Kameníčková.

Potvrdilo se, že nejčastěji využívaly program Antivirus společnosti z nejvíce zasažených oborů. Například v ubytování a stravování program využila čtvrtina registrovaných společností, což je třikrát více, než činí celostátní průměr. V ostatních činnostech, kam spadá řada osobních služeb, šlo o 18 procent registrovaných firem a ve vzdělávání a zdravotní a sociální péči o 17 procent firem. "Zajímavé je, že i v těch nejvíce postižených odvětvích využila prozatím program Antivirus pouze menšina firem. Zbylé společnosti o dotace z programu buď nepožádaly, nebo na něj nedosáhly," dodala.

Co se týče krajů, nejvíce společností čerpalo peníze z programu Antivirus na Zlínsku, kde se do něj zapojilo 14 procent registrovaných společností. Následoval Jihočeský kraj s 13 procenty a Vysočina s 12,5 procenta. Naopak v Praze program využilo pouze 5,5 procenta společností a na Karlovarsku a v Olomouckém kraji necelých šest procent firem.

Většina společností, která dotační program využila, byla před pandemií v dobré ekonomické kondici. Na 84 procent firem je podle tzv. semaforu CRIF, který hodnotí existenci a míru závažnosti varovných informací firem, v zeleném pásmu. To znamená, že u nich není evidovaná varovná informace. Dalších 15 procent je v oranžovém pásmu, což znamená, že u nich jsou evidované jen méně závažné varovné informace. Pouze u 0,5 procenta firem lze nalézt červený semafor poukazující na existenci závažných varovných informací u daných firem typu likvidace, konkurz apod.

Státní program na podporu zaměstnanosti je určený také pro podnikatele. Z 89.000 podnikatelů, kteří mají zaměstnance, ho využilo 15 procent. Třetina podnikatelů, kteří program Antivirus využili, působí v ubytování a stravování. Tento sektor se tak výrazně vymyká nejen v rámci firem, ale také mezi podnikateli. Zatímco v rámci celé ČR využilo program Antivirus pouze 0,6 procenta podnikatelů, v ubytování a stravování šlo o 3,4 procenta podnikatelů, téměř šestkrát více. S výrazným odstupem následuje doprava, kde program využilo jedno procento podnikatelů.

Velké rozdíly jsou také v rámci jednotlivých krajů. V Karlovarském kraji program využilo 0,9 procenta podnikatelů, v Pardubickém kraji a na Vysočině 0,8 procenta, zatímco v Praze pouze 0,4 procenta. Ve Středočeském kraji šlo o 0,5 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď