ČR uprchlíky z lodi nepřijme, Itálii nabízí experty a policisty

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš při příchodu na jednání vlády.

Praha - Česká republika nevyhoví žádosti Itálie a nepřijme žádné uprchlíky ze skupiny 450 lidí, kteří uvízli v rybářské lodi. Premiér Andrej Babiš (ANO) si myslí, že přijímání dalších nelegálních migrantů problém jenom zhoršuje. Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Česko může Itálii pomoci jinak - nabízí experty a policisty a je připraveno se i zapojit do operace pod vedením Itálie na severu Libye. O pomoc při rozdělení migrantů požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte.

Podle Babiše Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje. "Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet," sdělil Babiš ČTK v textové zprávě.

Také šéf české diplomacie potvrdil, že Praha odpoví na italskou žádost o přijetí migrantů záporně. "Je třeba se soustředit na řešení příčin migrační krize a jak přiliv nelegálních migrantů zastavit včetně boje s pašeráky. Migrační krizi nevyřešíme tím, že dveře do Evropy zůstanou otevřené nekontrolované migraci," uvedl Hamáček na dotaz ČTK. Česká republika podle něj nabízí Itálii své experty a policisty. "Jsme také připraveni se zapojit do operace pod vedením Itálie na podporu libyjských bezpečnostních sil," dodal ministr zahraničí a vnitra.

Přibližně 450 lidí bylo na palubě rybářské lodi, odkud je převzala plavidla unijní agentury Frontex a italské finanční stráže. Premiér Conte se pak obrátil na EU, aby situaci pomohla řešit. Na jeho žádost zatím reagovaly Malta, Francie a Německo, které přislíbily, že přijmou po 50 lidech.

Babiš s tímto postupem nesouhlasí. "Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy," uvedl. EU podle něj musí vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a EU bude nelegálně příchozí okamžitě vracet. "Musíme pomoci migrantům v zemích, odkud přicházejí, mimo hranice Evropy, aby se na cestu vůbec nevydávali," dodal Babiš.

Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že Česká republika se už v minulosti přesvědčila o tom, že je pro uprchlíky jen přestupní stanicí. "Je třeba pomoci zemím, odkud pocházejí, zbavit je hladu, agresí a válek. V mnoha případech se jedná o ekonomické migranty. Na pomoci se musí shodnout světové mocnosti a členské státy EU," dodal Filip.

Předseda protiimigrační SPD Tomio Okamura míní, že viníkem současných problémů není italská vláda, ale politika EU. Řešením je podle hnutí nulová tolerance migrace, což ale EU odmítá. "Premiér Babiš je oprávněně zděšen, jelikož ví, že bude muset nakonec poslouchat Berlín a Brusel. Je to cesta do pekla pro současnou EU, kterou Babiš poslouchá a brání," uvedl Okamura.

Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je třeba společný postup a pravidla na národní i unijní úrovni, aby podobné situace vůbec nenastaly. "Itálii musíme pomoci, nikoli ovšem lít vodu do děravého sudu," napsal ČTK. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil v této věci souhlasí s postojem menšinové vlády ANO a ČSSD. "Přerozdělovat migranty administrativně proti jejich přání není možné," řekl ČTK. Tito lidé by stejně skončili ve Švédsku či Německu, kam nejčastěji míří. Jiná věc podle něj je finanční pomoc zemím postiženým migrací.

Česko jiné řešení migrace než rozdělováním lidí mezi jednotlivé země EU prosazuje dlouhodobě. Společně s dalšími středoevropskými zeměmi požaduje důslednou ochranu hranic Evropy a také pomoc ve zdrojových zemích migrace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je neděle 24. března 2019

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď