ČR si mírně polepšila v žebříčku digitální konkurenceschopnosti

foto Průmysl, strojírenství, detail pálicího stroje - ilustrační foto.

Česká republika si polepšila v žebříčku digitální konkurenceschopnosti o dvě místa, z loňské 37. pozice letos postoupila na 35. místo z více než šesti desítek hodnocených zemí. Smazala tak částečně nepříznivý vývoj z loňského roku, kdy klesla o čtyři místa. Ukázaly to dnes zveřejněné údaje švýcarského institutu IMD, který žebříček sestavuje. Kvůli pandemii covidu-19 bude mít digitální konkurenenceschopnost čím dál větší roli v ekonomickém vývoji zemí, soudí autoři zprávy.

Mezi přednosti České republiky patří například rozšíření robotů či jejich zapojení do vzdělávání, vědy a výzkumu. Ve srovnání se sledovanými zeměmi si Česko naopak nevede příliš dobře v oblasti regulatorního prostředí pro podnikání.

"Například v obtížnosti založení podnikání či ve vymáhání smluvního práva se v žebříčku IMD dlouhodobě řadíme mezi nejhorší ze sledovaných zemí," poznamenal Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s institutem IMD spolupracuje.

Česká republika se z hlediska dalších dílčích kritérií oproti loňsku propadla v kybernetické bezpečnosti, kde se jí podle Spotřebitelského fóra dosud spíše dařilo. Z loňského 27. místa spadla na letošní 42. pozici. Naopak poprvé se Česku povedlo mírně vylepšit pozici v oblasti e-governmentu, kde z loňského 45. místa postoupilo na letošní 35. pozici.

Ze zemí visegrádské čtyřky, kam vedle Česka patří ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko, před ČR nadále zůstává Polsko - to si letos polepšilo o jednu příčku a obsadilo 32. místo. Naopak Maďarsko a Slovensko si o několik míst pohoršily a zůstávají v žebříčku digitální konkurenceschopnosti za Českou republikou. Ze sousedních zemí Česka si nejlépe vedly Rakousko a Německo, které jsou v první dvacítce žebříčku.

Pořadí na prvních dvou místech se od loňska nezměnilo. Vedou Spojené státy, druhý je Singapur. Třetí Dánsko vystřídalo Švédsko, které kleslo na čtvrtou příčku. Pátý je Hongkong.

V důsledku pandemie onemocnění covid-19 bude digitální konkurenceschopnost více než dosud ovlivňovat ekonomický vývoj jednotlivých zemí, domnívají se autoři zprávy. "Aktuální postavení v žebříčku tak může napovídat o schopnostech jednotlivých zemí nastoupit v následujících letech na trajektorii ekonomického růstu," uvedlo v tiskové zprávě Spotřebitelské fórum.

Žebříček porovnává konkurenceschopnost v digitální oblasti u 63 ekonomik světa. Srovnání vychází z 52 indikátorů, z nichž 32 je založeno na dostupných statistických údajích a zbývajících 20 vychází z průzkumu mezi předními manažery v jednotlivých zemích.

Žebříček zemí podle digitální konkurenceschopnosti v roce 2020:

POŘADÍ 2020 ZEMĚ  POŘADÍ 2019
1. USA 1.
2. Singapur 2.
3. Dánsko  4.
4. Švédsko 3.
5. Hongkong 8.
6. Švýcarsko 5.
7. Nizozemsko 6.
8. Jižní Korea 10.
9. Norsko 9.
10. Finsko 7.
...
32. Polsko 33.
...
35. Česká republika 37.
...
47. Maďarsko 43.
...
50. Slovensko 47.

 

 Zdroj: IMD

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -10°C

Celá předpověď