ČR má podle ústavních činitelů hrát v EU aktivní, odpovědnou roli

foto Zleva pemiér Andrej Babiš (ANO), předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a prezident Miloš Zeman se sešli 22. května 2019 na Pražském hradě na jednání, na kterém probírali českou zahraniční politiku.

Praha - Budoucnost České republiky je spojena s Evropskou unií, uvedli dnes čeští ústavní činitelé ve společném záznamu, který zveřejnili po schůzce ke koordinaci zahraniční politiky. Česko má podle nich hrát v příštích měsících po volbách do Evropského parlamentu, které budou pro určování budoucnosti unie klíčové, aktivní, odpovědnou a sjednocující roli. V dokumentu se mluví i o kybernetické bezpečnosti, česko-čínských vztazích či rozšiřování sítě zastupitelských úřadů.

Fotogalerie

Nejvyšší ústavní činitelé v dokumentu také podtrhli důležitost strategické agendy, která v červnu nastaví politickou strategii směřování EU na příští roky. "ČR bude prosazovat, aby toto směřování a jeho konkrétní realizace velmi zřetelně zohlednily očekávání, jež občané mají vůči EU, tj. Evropu demokratickou, prosperující a bezpečnou a zároveň otevřenou vůči novým myšlenkám a trendům i silnou v mezinárodním dění," stojí v záznamu.

"Je důležité osekat pravomoci (Evropské) komise a posílit pravomoci (Evropské) rady," shrnul závěry po schůzce před novináři předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že komise by měla plnit svou roli a občanské státy by měly mít větší slovo. "Nicméně v tuto chvíli neotevíráme žádnou debatu o smluvním základu," uvedl.

Politická strategie EU se musí promítnout také do dojednávaného víceletého finančního rámce, uvedli politici. "ČR v jednáních o víceletém finančním rámci bude nadále aktivně prosazovat své zájmy a priority zaměřené na pokračování tradičních politik EU, zajištění prostředků na nové priority a na umožnění maximálně flexibilního využití unijních finančních prostředků podle tematických preferencí a rozhodnutí ČR," dodali.

Politici se vyjádřili i k nadcházejícímu předsednictví ve visegrádské skupině (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), které začne v červenci. Prosazovat má "rozumnou Evropu" a soustředit se na rozumná řešení, revoluční technologie a sjednocující přístupy. "Ambicí předsednictví je formulovat a prosazovat v EU společné návrhy V4 vždy, když to bude k užitku občanům V4 a celé EU," stojí v dokumentu.

Ohledně česko-čínských vztahů hovoří záznam o velkém potenciálu a potřebě jednotného a koordinovaného postupu ČR vůči Číně. Potvrdili také zájem na významnějším objemu efektivních čínských investic do české ekonomiky a nutnost snižování schodku vzájemné obchodní bilance. Kubera řekl, že v této věci se politici shodnout nemohli. Zdůraznil, že závěrem schůzky není společné prohlášení, ale záznam. Chybí mu v něm vazba na Spojené státy.

Petříček podle záznamu představil konkrétní plány na rozšiřování a optimalizaci sítě zastupitelských úřadů. Možné změny musí podle vrcholných politiků "odrážet strategické priority zahraniční politiky ČR včetně důrazu na ekonomickou diplomacii". Petříček novinářům řekl, že začátkem příštího roku by chtěl otevřít velvyslanectví v Singapuru a povýšit úřad v Düsseldorfu na generální konzulát. Povýšit by se měl i status konzulátů ve Vietnamu a Ománu, dodal.

Mise na Sinaji by měla pokračovat i po konci roku 2020

Česko hodlá pokračovat v misi na Sinaji, kde slouží pozemní a letecký personál s letounem CASA při monitorování hranice mezi Egyptem a Izraelem, i po 31. prosinci příštího roku, kdy armádě skončí stávající mandát. Shodli se na tom dnes ústavní činitelé na schůzce na Pražském hradě. Mezinárodní pozorovací mise MFO trvá od roku 2013.

V prohlášení, které zveřejnila po schůzce prezidentská kancelář, účastníci jednání informovali, že obecně zahájili strategickou politickou diskusi o budoucím působení vojáků v zahraničních operacích po konci platného mandátu v roce 2020. "Mezi priority pod mandáty NATO, EU i OSN budou patřit zajišťování obrany a bezpečnosti Evropy, boj s terorismem a budování schopností zahraničních partnerů," uvedli. K debatě se vrátí na příští schůzce.

Prezident Miloš Zeman, šéfové parlamentních komor Radek Vondráček a Jaroslav Kubera společně s premiérem Andrejem Babišem podle prohlášení současně s navyšováním rozpočtu na obranu očekávají konkrétní navyšování schopností armády způsobem, který upevní její spojenecké schopnosti.

V souvislosti se sestavováním nové izraelské vlády špičky české politiky podle prohlášení očekávají a podporují pokračování vztahů s Izraelem, a to zejména v obraně a bezpečnosti, kybernetice, inovačních technologiích a hospodaření s vodou. 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď