Rekordy padly na třetině stanic, v Kopistech bylo 35,4 stupně

foto Žena se občerstvuje v tropickém počasí v Praze. Ilustrační foto

Praha - Teplotní rekordy dnes padly na třetině stanic ze zhruba 150, které měří 30 a více let. Nejtepleji bylo v Kopistech na Mostecku, kde meteorologové naměřili 35,4 stupně Celsia. Přes 35 stupňů bylo ještě v Teplicích a v Ústí nad Labem-Vaňově. ČTK to řekl meteorolog Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Dnes bylo nejtepleji v západní polovině Čech, konkrétně v Poohří a dolním Polabí," uvedl Hanzlík.

V Kopistech byl překonán rekord z roku 2006, tehdy tam teplota vystoupla na 34,5 stupně Celsia. Více než 35 stupňů, shodně 35,2 dnes zaznamenaly také stanice Ústí nad Labem - Vaňov a Teplice. V Plzni - Bolevci bylo 35 stupňů Celsia. Ve všech těchto stanicích byly dnes přepsány rekordy.

Ze stanic se stoletou tradicí padly rekordy například v Teplicích, v Klatovech a na Milešovce.

Horka budou panovat i v následujících dnech. Meteorologové dnes varovali, že teploty v části Čech mohou ve čtvrtek dosáhnout až 36 stupňů Celsia. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od čtvrtečního poledne do 21:00 v Praze a v krajích Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském a také v částech krajů Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického.

Teploty výrazně přesahující 30 stupňů jsou pro lidský organismus velmi vysokou zátěží, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim, pít hlavně neslazené nealkoholické nápoje a kombinovat je s minerálními vodami. V poledních a odpoledních hodinách by měli omezit fyzickou zátěž.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď