Covid-19 mají další dva pracovníci prachatické firmy

foto Ilustrační foto - Lidé čekají frontu 29. července 2020 u odběrového místa v areálu prachatické firmy, která je uzavřena kvůli výskytu koronaviru.

Prachatice - Jihočeští hygienici dnes potvrdili další dva nemocné s covidem-19 v prachatické společnosti Intica Systems. Už znají výsledky u takřka všech asi 400 opětovně testovaných lidí, dva s hraničními výsledky se budou znovu testovat. Pozitivní byli dohromady čtyři zaměstnanci, tři z nich jsou zahraničními pracovníky. Z testování v prachatickém domově pro seniory vyšel pozitivní test jednomu ze zaměstnanců. ČTK to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Opakované hromadné testování mělo zjistit vývoj onemocnění v ohnisku nákazy. Dva pozitivní výsledky byly v pátek a dva dnes. Na testy podle Kotrbové půjde ještě asi dalších šest zaměstnanců. "Celkově máme hlášených 42 lidí. Tím, že jsme tu infekci zachytili včas, tak k následnému dalšímu šíření nedošlo," řekla Kotrbová.

Společnost Intica Systems musela před dvěma týdny po vypuknutí nákazy úplně zastavit provoz. V minulých dnech hygienici povolili částečné obnovení výroby. "V tuto chvíli jedou a pojedou dál na šedesát procent," řekla Kotrbová.

Ve společnosti, která vyvíjí a vyrábí spínací techniku pro automobilový průmysl, postupně covidem-19 onemocněly asi čtyři desítky lidí. Z velké části šlo o zahraniční pracovníky.

V Prachaticích hygienici hromadně testovali i klienty a pracovníky v Domově seniorů Mistra Křišťana. Všechny výsledky získali během dneška. Covid-19 se potvrdil u jednoho z pracovníků. Důvodem rozsáhlého testování bylo to, že jedna seniorka koronavirem onemocněla, zůstává v nemocnici. Podle ředitelky domova Hany Vojtové podstoupilo testy 84 klientů a 73 pracovníků.

Domov seniorů zřizuje Jihočeský kraj. V jeho péči je 90 lidí, jejich průměrný věk je 86 let. Šest z nich je nyní mimo zařízení, proto podle Vojtové nebyli testovaní. V domově platí od 28. července zákaz návštěv stejně jako v dalších sociálních zařízeních na Prachaticku a v Nemocnici Prachatice. V domově se také používají roušky. "Zaměstnanci je nosí od začátku března a ještě jsme je nesundali," řekla Vojtová.

Na Prachaticku platí také povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách i ve veřejné dopravě a v taxislužbě.

Od začátku pandemie zaevidovali hygienici v kraji 393 nemocných, dnes přibylo osm případů. "Jeden z nich má vazbu na Inticu, ale je to nákaza v rámci rodiny," řekla Kotrbová. Vyléčených lidí je v kraji 229, šest lidí s potvrzeným covidem-19 v kraji zemřelo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď