ČOI: Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

foto Počítač, notebook, internet, nákup, platbní karta, e-shop - ilustrační foto.

Praha - Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Inspektoři od dubna do konce června provedli u tuzemských provozovatelů e-shopů 371 kontrol a chyby zjistila ve 287 případech. Vedle porušení zákona o ochraně spotřebitele kvůli chybějícím informacím o reklamaci a subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů bylo častým zjištěným inspektorů to, že se někteří prodávající dopouštějí nekalých obchodních praktik, když poskytovali nepravdivé nebo jen některé informace důležité pro rozhodnutí zákazníka o koupi.

V dalších případech pak ČOI prokázala porušení ostatních právních předpisů nebo porušení evropského nařízení o názvech textilních vláken a souvisejícím označování materiálového složení textilních výrobků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď