ČNB otevře 21. května nové návštěvnické centrum

foto Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok vystoupil 20. dubna 2022 v Praze na tiskové konferenci při příležitosti blížícího se otevření návštěvnického centra ČNB (na snímku).

Praha - Česká národní banka otevře pro veřejnost nové návštěvnické a vzdělávací interaktivní centrum v Praze v ulici Na Příkopě v sobotu 21. května. Dnes o tom na tiskové konferenci informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Centrum vzniklo v rámci rozsáhlé rekonstrukce za zhruba 124 milionů korun, je dosud největším projektem ČNB na podporu finanční a ekonomické gramotnosti a dalším krokem ve větší otevřenosti vůči veřejnosti. Kapacita centra bude zhruba 40.000 osob za rok. Již nyní banka eviduje zaregistrovaných 14.000 zájemců, uvedl guvernér.

Fotogalerie

Návštěvnické centrum vzniklo při komplexní revitalizaci původní bankovní haly, která byla zahájena v roce 2021. V rámci úprav ČNB vybudovala nejen novou expozici "Za měnou" a její zázemí, ale také modernizovala a rekonstruovala kancelářské prostory využívané pro provoz ČNB. Nová jsou rovněž technologická vybavení budovy a také části prostor stávající expozice Lidé a peníze. "Revitalizace bankovní haly s vysoutěženou cenou díla 123,89 milionu Kč bez DPH je investičně třetím nejnákladnějším projektem od dob rekonstrukce hlavní budovy ČNB v letech 1997 až 2001," upozornila banka.

V centru se návštěvníci srozumitelnou, interaktivní a zábavnou formou dozvědí o fungování centrální banky a její roli v ekonomice a osvojí si základní principy finanční a ekonomické gramotnosti. Součástí bude i dosavadní expozice věnovaná historii peněz a měnového vývoje. Návštěva centra včetně prohlídek a doprovodných programů bude zdarma.

"Naší vizí je, aby si školáci, studenti, rodiny s dětmi i senioři z ČNB odnesli poznání, že každý z nich je součástí ekonomiky a i svým jednáním ji ovlivňuje – třeba už jen odpovědným spravováním svých osobních financí," uvedl dnes Rusnok.

Návštěvnické centrum se v budově ústředí ČNB poprvé otevře v sobotu 21. května od 9:00 do 16:00, a to bez objednání. Vedle prohlídky obou expozic banka také na tento den přichystala doprovodný program v Kongresovém centru a v garážích ČNB.

Následně bude centrum přístupné pět dní v týdnu, a to od úterý do soboty. Skupinové návštěvy v pracovní dny je možné již nyní rezervovat prostřednictvím rezervačního systému nc.cnb.cz. Jednotlivci mohou přijít i bez předchozí rezervace a v sobotu 21. května bude vstup možný bez objednání pro všechny návštěvníky podle kapacity.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je čtvrtek 26. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď