ČNB nechala sazby beze změny, zlepšila odhad letošního růstu HDP

foto Ilustrační foto - Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok vystoupil 23. září 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání bankovní rady ČNB.

Praha - Bankovní rada České národní banky dnes jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Zároveň ČNB v nové prognóze zlepšila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, naopak pro příští rok odhad zhoršila. Nově tak letos počítá s růstem ekonomiky o 2,2 procenta a příští rok s růstem o 3,8 procenta.

ČNB uvedla, že s novou prognózou je konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb následovaná jejich postupným nárůstem zhruba od poloviny letošního roku. "Počáteční stabilita sazeb odráží potřebu nadále uvolněné ekonomky kvůli dopadům pandemie," uvedl dnes guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Vývoj úrokových sazeb podle ČNB. Ekonomové očekávají, že by banka mohla začít zvyšovat sazby až později ve druhém pololetí. Například podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zotavování české ekonomiky zrychlí koncem druhého čtvrtletí, což dá ČNB dostatek času, aby zvýšila sazby ve druhé polovině roku, patrně v listopadu nebo prosinci.

"Pokud bude vývoj podle našich předpokladů, pak někdy kolem poloviny roku by se situace mohla zlepšit. Pak čekáme, že bude prostor pro nějaké postupné kroky ve směru normalizace úrokových sazeb," uvedl dnes Rusnok.

Rizika a nejistoty ohledně vývoje předpokládaného novou prognózou jsou ale podle guvernéra ČNB výrazné a vychýlené ve směru pomalejšího odeznívání dopadů pandemie. Za hlavní riziko centrální banka považuje delší uzavírky ekonomiky v ČR i v zahraničí a z toho plynoucí zhoršení finanční situace firem i domácností. To by pak vedlo k déletrvajícímu útlumu ekonomiky.

Z prognózy dál vyplývá, že celková průměrná inflace by měla činit letos dvě procenta a příští rok 2,2 procenta. "Nárůst inflace bude způsoben postupným zotavováním ekonomiky, zároveň jej ale bude tlumit posilující koruna... Posilování koruny pak odráží odolnost exportního průmyslu v průběhu druhé vlny pandemie," uvedl Rusnok.

Kurz koruny by přitom měl podle odhadů ČNB letos posílit na průměrných 25,80 Kč/EUR a příští rok na 24,90 Kč/EUR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 20. září 2021

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď