Člověk v tísni v Sýrii poskytuje potraviny, práci i vzdělání

foto Ilustrační foto - Lidé v uprchlickém táboře Rukbán si vyzvedávají humanitární pomoc od OSN. Konvoj 78 nákladních aut dovezl vedle potravin i léky, hygienické zboží a také očkovací vakcíny pro asi 10.000 dětí.

Praha - Potraviny, hygienické potřeby, osivo a zemědělské nástroje, technické kurzy i zaměstnání poskytuje česká společnost Člověk v tísni v severní Sýrii, kterou už osm let sužuje ozbrojený konflikt. Každý měsíc podpoří v průměru 230.000 tamních obyvatel a za posledních šest let se stala hlavním poskytovatelem humanitární pomoci v oblasti. ČTK o tom dnes informovala Monika Ticháčková z Člověka v tísni.

Situace je zvlášť kritická v provincii Idlib, kam se před válkou uchýlil jeden a půl milionu lidí z ostatních částí Sýrie, a počet obyvatel provincie se tak zdvojnásobil. "Tři miliony civilistů jsou nyní uvězněny mezi syrskými vládními silami a uzavřenou hranicí s Tureckem a nemohou nikam odejít. Téměř jeden milion současných obyvatel Idlibu při tom představují děti," poznamenala Ticháčková.

Člověk v tísni poskytuje obyvatelům provincie komplexní pomoc: od zajišťování potravin, hygienických potřeb a opravy vodní infrastruktury, přes podporu zemědělců až po vzdělání a vytváření pracovních příležitostí. Každý měsíc dostávají díky pomoci české humanitární organizace tisíce lidí chleba, potravinové balíčky nebo poukázky na jídlo. Na pět tisíc místních zemědělců si mohlo pořídit osivo a potřebné nástroje. Zhruba 13.000 nejpotřebnějších dostalo peněžitý grant na zabezpečení základních potřeb, jako je jídlo, voda či přístřešek.

Jen loni Člověk v tísni zaměstnal skoro osm tisíc Syřanů. "Tito lidé začali za finanční odměnu odklízet odpad z ulic, opravovat silnice, vodní infrastrukturu a elektrické vedení nebo učit a starat se o děti ve školkách v rámci veřejných prací," uvedla Ticháčková. Společnost také pomohla 500 domácnostem připravit se na zimu a přes 1500 rodin dostalo balíčky se základními potřebami. Odborné technické kurzy absolvovalo 468 studentů.

Člověk v tísni působí v Sýrii od roku 2012. Peníze získává díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák či prostřednictvím projektu Skutečný dárek. Značné finanční prostředky poskytla také mimo jiné Evropská unie, švýcarská, americká a britská vláda, organizace UNICEF nebo české ministerstvo zahraničí.

Po osmi letech konfliktu je podle Člověka v tísni každý třetí Syřan ve své vlastní zemi vysídlen z domova, dva ze tří Syřanů se neobejdou bez nějaké formy pomoci a pět milionů lidí žije v oblastech s kritickou potřebou humanitární pomoci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 1:00 24°C

Celá předpověď