Čínu rozčilila schůzka německého šéfa diplomacie s Joshuou Wongem

foto Německý ministr zahraničí Heiko Maas (vpravo) a přední hongkongský aktivista Joshua Wong.

Peking - Čína dnes ostře kritizovala schůzku německého ministra zahraničí Heiko Maase s předním hongkongským aktivistou Joshuou Wongem v Berlíně. Peking podle agentury Reuters zdůraznil, že žádná cizí země nemá právo vměšovat se do vnitřních záležitostí Číny.

Wong, který patří k hlavním osobnostem prodemokratického hnutí v Hongkongu, se v pondělí vydal na cestu do Německa a Spojených států s cílem přitáhnout pozornost světa k boji lidí v Hongkongu za demokratické reformy a svobodné volby. Týž den se Wong sešel v německé metropoli s Maasem na akci pořádané německým deníkem Bild.

V bývalé britské kolonii Hongkongu, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, se už několik měsíců konají rozsáhlé demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci prohlásila, že Čína je "extrémně znepokojena" tím, že Německo dovolilo hongkongskému aktivistovi Wongovi návštěvu země a setkání s ministrem zahraničí.

"Peking s tím rezolutně nesouhlasí a předložil německé straně oficiální protest," uvedla mluvčí. "Situace v Hongkongu je vnitřní záležitostí Číny a žádná zahraniční vláda, organizace či jednotlivec nemají právo se do ní vměšovat," dodala Chung s tím, že jakékoli snahy rozštěpit Čínu jsou předem odsouzeny k neúspěchu.

Mluvčí čínské diplomacie rovněž připomněla, že německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě Číny minulý týden k situaci v Hongkongu jasně řekla, že je proti násilí a podporuje model "jedné země, dvou systémů".

Peking proto vyzývá Německo, aby dodrželo své sliby a nevysílalo mylné signály separatistickým hongkongským silám, konstatovala mluvčí Chua.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď