Čínská sonda s nákladem měsíčních hornin zahájila návrat k Zemi

foto Čínská sonda Čchang-e 5 sbírá vzorky na Měsíci, 2. prosince 2020.

Peking - Čínská sonda Čchang-e 5 dnes zahájila první fázi návratu k Zemi poté, co její modul úspěšně odebral vzorky hornin na Měsíci, informuje agentura AP s odvoláním na čínská státní média. Jde o první misi od roku 1976, jejímž úkolem je dopravit na Zemi měsíční horniny. Čchang-e 5 je podle AP zároveň první čínské vesmírné plavidlo, která dokázalo přistát na Měsíci a pak z něho opět vzlétnout.

Start rakety Dlouhý pochod 5 z čínského kosmického střediska Wen-čchang 23. listopadu 2020. Sondu vynesla na oběžnou dráhu Země 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. K Měsíci pak Čchang-e 5 dorazila minulou sobotu po letu trvajícím 112 hodin. Dva její moduly úspěšně přistály v úterý odpoledne v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze.

Přistávací modul pak za 19 hodin úspěšně nabral z měsíčního povrchu materiál a svůj úkol dokončil ještě o den dříve, než se plánovalo. Vzletový modul i s nákladem odstartoval z měsíčního povrchu dnes po 16:00 SEČ a podle dřívějších informací by se měl propojit s návratovým zařízením na měsíční orbitě.

Přistávací modul, který zatím zůstal na Měsíci, je vybaven vrtným zařízením a robotickou paží a dokáže nabrat kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu z hloubky až dvou metrů. Není zatím jisté, kdy se tento modul k Zemi vrátí. Nicméně zařízení, která přistála na Měsíci, tam mohou vydržet nejvýš jeden lunární den, tedy 14 pozemských. Nejsou totiž uzpůsobená k překonání mrazivých měsíčních nocí.

Podle serveru Space.com by let zpátky k Zemi měl trvat čtyři a půl dne. Kapsle se vzorky má s pomocí padáku přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem.

Pokud budou let nazpět k Zemi i přistání úspěšné, stane se Čína třetí zemí, která úspěšně přepravila vzorky z Měsíce - po Spojených státech a Sovětském svazu. Asijská země si však drží jiné prvenství: v lednu 2019 sonda Čchang-e 4 přistála jako první na odvrácené straně Měsíce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 -7°C

Celá předpověď