Čína varuje USA, aby nezasahovaly do jejích vnitřních záležitostí

foto Lidé s ochrannými rouškami v metru v Hongkongu.

Peking - Peking dnes vyzval Spojené státy, aby se nevměšovaly do vnitřních čínských záležitostí. USA společně s dalšími zeměmi ve čtvrtek kritizovaly schválení kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong a dříve spekulovaly o míře jeho autonomie, díky níž má velkoměsto a finanční centrum v rámci čínsko-amerických obchodních vztahů speciální status. Informovala o tom agentura Reuters. EU by měla reagovat jednotně na postup Číny ohledně Hongkongu, řekl šéf německé diplomacie Maas. Vyslovil se pro pokračování dialogu s Pekingem.

Peking se nebude zdráhat zavést proti Spojeným státům nezbytná protiopatření, uvedl dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Ostře také odmítl kritiku USA, Británie, Austrálie a Kanady, které ve čtvrtek Čínu obvinily z porušení mezinárodních závazků.

Nová právní norma schválená ve čtvrtek čínským parlamentem má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Peking přijetím legislativy reagoval na loňské hongkongské masové protesty. Podle kritiků jde však o omezení svobod.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu "jedna země, dva systémy". Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu v Kongresu USA řekl, že Hongkong v tuto chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny.

S reakcí k nové legislativě by dnes mohl vystoupit americký prezident Donald Trump.

Maas: Reakcí EU na postup Číny v Hongkongu má být jednota i dialog

Nejlepší způsob, jak ovlivnit postup Číny v souvislosti s chystaným bezpečnostním zákonem pro Hongkong, je jednotná reakce Evropské unie a zachování dialogu s Pekingem. Dnes to podle agentury DPA prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. Sankce podle něj nejsou vhodným řešením, Německo nyní neuvažuje ani o zrušení zářijového summitu EU-Čína.  

Čínský parlament ve čtvrtek schválil návrh kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány čínské centrální vlády budou moci na základě zákona zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Maas dnes zopakoval svou dřívější kritiku zákona a podporu autonomie v této bývalé britské kolonii. "Vysoká míra autonomie Hongkongu nesmí být podlomena. Očekáváme, že práva a svobody občanek i občanů budou chráněna ústavou i principem 'jedna země, dva systémy'," uvedl. Zmíněný princip Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

"Minulost ukázala, že je ze všeho nejvíce nutné vést s Čínou dialog," řekl Maas před dnešní videokonferencí ministrů zahraničí zemí EU. Když bude unie vůči Pekingu vystupovat rozhodně a jednotně, nenechá se rozdělit, pak může situaci kolem Hongkongu ovlivnit, dodal šéf německé diplomacie s tím, že případné protičínské sankce mohou přinést zcela opačný než původně zamýšlený výsledek.

Zrušení summitu EU-Čína, plánovaného na 14. září v Lipsku, nepovažuje Maas za správný krok. "Je toho hodně, o čem chceme a musíme s Čínou hovořit," řekl Maas s tím, že summit pro to bude vhodnou příležitostí. Německo bude ve druhé polovině roku předsednickou zemí evropského bloku.

V souvislosti s přijetím zákona ve čtvrtek Peking z porušení mezinárodních závazků obvinily ve společném komuniké Británie, Spojené státy, Kanada a Austrálie. Podle nich je krok v přímém rozporu s mezinárodními povinnostmi Pekingu vyplývajícími ze společné dohody podepsané Čínou a Británií, která byla do roku 1997 koloniálním správcem Hongkongu. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien o víkendu uvedl, že pokud Čína kontroverzní zákon přijme, "budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď