Čína varovala evropské země před kontakty s tchajwanskými činiteli

foto Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu (na snímku z 27. října 2021 při návštěvě Prahy).

Peking - Čína dnes varovala evropské země před oficiálními styky s tchajwanskými činiteli a před podporou "sil prosazujících nezávislost Tchaj-wanu". Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou diplomacii. Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu příští týden navštíví Evropu a 14. června promluví v Praze na bezpečnostní konferenci, kterou zahájí český prezident Petr Pavel.

Wuovo vystoupení na Summitu evropských hodnot v Praze, o němž ve čtvrtek informovala agentura Reuters, ČTK potvrdili pořadatelé konference. Mluvčí českého prezidenta Markéta Řeháková ČTK řekla, že setkání prezidenta Pavla s tchajwanským ministrem zahraničí není plánováno.

Ministr zahraničí Jan Lipavský dnes uvedl, že o návštěvě šéfa tchajwanské diplomacie v příštím týdnu byl informován, bude však v té době v Africe a tak "setkání není fyzicky možné". Česká vláda má podle Lipavského jasnou politiku, jakým způsobem vede své vztahy s Tchaj-wanem. "Nepočítám, že bychom z toho jakýmkoli způsobem vybočili," dodal ministr.

Tchaj-wan, který Čína pokládá za součást svého území, nemá formální diplomatické vztahy s žádnou evropskou zemí s výjimkou Vatikánu. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Česko se podobně jako většina států v otázce Tchaj-wanu drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu.

"Vyzýváme evropskou stranu, aby pochopila podstatu tchajwanské otázky, řídila se svými závazky ohledně principu jedné Číny, nepodporovala síly prosazující nezávislost Tchaj-wanu a zdržela se oficiálních kontaktů s Tchaj-wanem," uvedl na dnešní pravidelné tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.

"Chceme také říci (vládnoucí) tchajwanské Demokratické pokrokové straně (DPP), že jakékoli separatistické kroky a snahy o získání respektu od zahraničních činitelů jsou odsouzeny k neúspěchu," dodal.

Česká republika navzdory protestům Pekingu udržuje s Tchaj-wanem v poslední době četné kontakty. Prezident Pavel si po svém zvolení letos v lednu telefonoval s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen a v březnu ostrov navštívila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď