Chorvatský tisk: Výhru Sparty 4:1 nad Záhřebem si sotva kdo představoval

foto Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy: Sparta Praha - Dinamo Záhřeb, 31. srpna 2023, Praha. Victor Olatunji ze Sparty (vlevo) střílí gól, vpravo Boško Šutalo z Dinama.

Záhřeb - Podle chorvatských médií si sotva kdo představoval, že fotbalisté Dinama Záhřeb po úvodní domácí výhře 3:1 nad Spartou v závěrečném 4. předkole Evropské ligy prohrají v odvetě na Letné 1:4. Na zápas je prý lepší zapomenout. Chorvatský tisk také zklamaně konstatoval, že Dinamo se místo snu o účasti v prestižní Lize mistrů propadlo během dvou týdnů o dvě patra níž do Evropské konferenční ligy, v níž se představí poprvé.

"Takový výsledek si sotva kdo po prvním utkání představoval. Vedení 3:1 byla velmi dobrá výhoda, ale po 24 minutách zmizela," uvedl web Telesportu s odkazem na skutečnost, že Sparta už v polovině první půle vedla 2:0.

"'Modří' přijeli do Prahy s náskokem 3:1 z prvního utkání, ale čeští mistři je na vyprodané Letné před 18 tisíci diváky deklasovali 4:1. Dinamo může najít útěchu ve skutečnosti, že si na podzim pořád zahraje evropskou soutěž, ale jen Konferenční ligu," přidal deník Vecernji list. Podle autora v Jutarnim listu Dinamo připomínalo Titanik a "modrá loď se už od prvního ponoření vesla do Vltavy chystala na ztroskotání". Dinamo neumělo reagovat na sparťanskou agresivitu a tým v modrém "jako boxer se skleněnou bradou už před prvním gongem klesl na kolena a pak jen omámeně pokračoval v hledání způsobu, jak agresivního soupeře uklidnit," píše Jutarni.

Podle listu Sportske novosti je lepší utkání hodit za hlavu. "Obrana se v příštích dnech jistě dočká zlepšení, nicméně přetrvává dojem, že by na Maksimir měla dorazit zkušenější jména. Kromě slalomu Martina Baturiny a žertíků Bruna Petkoviče, který chvílemi vypadal jako osamělý vlk, bez zájmu spoluhráčů, to byl večer, na který je lepší zapomenout."

Stejný deník rovněž upozornil, že Dinamo provázejí v aktuální sezoně špatné koncovky zápasů. Kvůli nim nezvládlo úvodní kolo chorvatské ligy s Hajdukem Split (1:2) a také dvojzápas 3. předkola Ligy mistrů s AEK Atény (1:2 doma a 2:2 venku). Rovněž proti Spartě inkasovalo čtvrtou branku Victora Olatunjiho v závěru utkání.

"Pukštas ve třetí minutě nastavení, Galanopulos v 90. minutě, Vida ve 100. minutě a naposledy Olatunji v 87. minutě. Tohle všechno jsou příklady 'studených sprch' pro Dinamo jen za posledních 40 dnů. Zatímco Američan, Řek i Chorvat čekali až na samý fotofiniš duelu, nigerijský útočník poslal 'zvedák' na bradu Dinama o něco dříve. Prakticky šlo ale o tvrdou ránu," uvedly Sportske novosti.

Dinamo v minulosti startovalo ve skupině Ligy mistrů osmkrát, naposledy v uplynulé sezoně. "Z růžových snů o elitní soutěži a zaplnění klubové pokladny až po okraj tým z Maksimiru sklouzl během dvou týdnů o dvě patra níž a v akrobatickém pádu dorazil k neznámým, ale nezamčeným dveřím s nápisem 'Konferenční liga'," napsaly Sportske novosti.

Web tportal.hr připomněl, že celek z chorvatské metropole poprvé od roku 1996 vypadl v předkole pohárů poté, co první zápas vyhrál o dvě branky. Před 27 lety v úvodu 2. předkola Poháru UEFA (dnešní Evropská liga) doma porazil Spartak Moskva 3:1, po prohře 0:2 v Rusku ale v soutěži kvůli tehdejšímu pravidlu o gólech vstřelených na hřištích soupeře skončil.

"Dinamo si v této sezoně poprvé zahraje Konferenční ligu, což na Maksimiru nikdo neplánoval," píše server index.hr, který popisuje čtvrteční výkon záhřebského celku jako zoufalý. Nejslabší soutěž UEFA je podle něj jen cenou útěchy. "Sparta byla hodně těžký los, ale ne nepřekonatelný, zvlášť po skvělém domácím výsledku 3:1. (Trenér) Sergej Jakirovič ale dokázal ve dvou utkáních před venkovním zápasem v Praze otřást Dinamem, které pak hrálo nepochopitelně špatně a zažilo pořádnou katastrofu," všímá si web.

Podle webu 24sata.hr odehrálo Dinamo v Praze jedno z nejhorších utkání sezony, mnohem horší než proti AEK. "Jen těžko se dá pochopit, jak se mohl Jakirovičův tým po dvou skvělých výkonech proti Spartě a Rijece takhle rozpadnout," píše server, podle něhož záhřebské mužstvo utrpělo v Praze bolestný debakl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď