Chorvatsko chce vstoupit do Schengenu v lednu 2023

foto Chorvatský premiér Andrej Plenković při  projevu před europoslanci v Bruselu. 

Brusel - Chorvatsko chce vstoupit do schengenského prostoru volného pohybu zboží a osob v lednu 2023. Evropský parlament by měl věc začít projednávat příští týden, řekl premiér Andrej Plenković v projevu před europoslanci v Bruselu.

Plenkovičova vláda si vytkla dva strategické cíle, kromě vstupu do schengenské zóny k nim patří také členství v eurozóně. Státy Evropské unie minulý týden podpořily zavedení eura v zemi na Jadranu od ledna příštího roku. Unijní země ještě musí formálně povolit samotné využívání společné měny poté, co k němu dá tento týden svolení summit lídrů v Bruselu.

Premiér dnes podle agentury Reuters uvedl, že Záhřeb se připravuje na členství v Schengenu k lednu 2023. Vstupní proceduru by podle Plenkoviče měl Evropský parlament zahájit již příští týden, uvedl deník Večernji list. Po případném vyslovení souhlasu ze strany europoslanců bude ale konečné slovo v této věci náležet členským zemím.

Předsedkyně EP Roberta Metsolaová míní, že Evropský parlament vstup země do Schengenu podpoří. Chorvatsko, jehož hospodářství je do velké míry závislé na cestovním ruchu, je podle ní na členství "zcela připraveno", uvedl Večenji list. Podle něj jde o důležitou zprávu, neboť europoslanci v minulosti vyjadřovali četné výhrady vůči Chorvatsku za údajné nedodržování lidských práv při ostraze vnější hranice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď