Chórové lavice v brněnském jezuitském kostele restaurují studenti

foto Brněnští a mnichovští studenti restaurátorství pracují společně na obnově chórových lavic v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (na snímku z 8. listopadu 2019).

Brno - Brněnští a mnichovští studenti restaurátorství pracují společně na obnově chórových lavic v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Společný projekt Vyšší odborné školy restaurátorské a mnichovského Goering Institutu navazuje na první spolupráci obou škol v roce 2017. Tehdy se studentům pod vedením pedagogů podařilo zachránit barokní mobiliář sakristie téhož kostela, uvedlo v tiskové zprávě vedení Vyšší odborné školy restaurátorské.

Fotogalerie

V chórových lavicích se v minulosti při mších modlili řeholníci. Podle restaurátora a historika umění Radka Ryšánka jsou nejstarším větším prvkem vybavení interiéru jezuitského kostela a jedním z nejstarších v Brně.

"Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl původně součástí jezuitského kláštera a jezuitské brněnské koleje. Nyní stojí samostatně, a proto se již k původnímu účelu nepoužívají, dnes je to však velice cenný historický artefakt," řekl ČTK Ryšánek.

Studenti zatím pod vedením pedagogů pracují na restaurátorském výzkumu. "Snaží se zjistit co nejvíce informací o technologiích, materiálech a historii předmětu, ale také o jeho historickém vývoji, který měl na lavice vliv. Zřejmě totiž prošly celou řadou zásahů v bouřlivé brněnské historii, podobně jako celý interiér kostela," uvedl Ryšánek. Dodal, že čeští i němečtí studenti jsou rozdělení do skupiny, kde se věnují například povrchovým úpravám, materiálům nebo historii a archivní práci.

Podle Ryšánka jsou lavice ve velmi špatném stavu, našli v nich stopy dřevokazného hmyzu a celá konstrukce je poškozená. Počáteční výzkum studenti dokončí 15. listopadu, práce však budou pokračovat i nadcházející roky, opět v rámci čtrnáctidenních společných workshopů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď