ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v ČR, EMH půjčí 2 miliony eur

foto Průzkumný vrt na těžbu lithia v Cínovci.

Praha - Energetická skupina ČEZ, vlastněná ze 70 procent státem, prozkoumá možnosti těžby lithia v Česku. Australské firmě European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu přednostní právo, půjčí dva miliony eur (51,2 milionu Kč) a do konce roku se rozhodne, zda do EMH vstoupí. Na briefingu to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle analytiků oslovených ČTK je těžba lithia zpolitizovaná. Lithium, používané pro výrobu autobaterií, bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Lithium se používá mimo jiné pro výrobu baterií do elektromobilů i skla či keramiky. Kvůli očekávanému růstu počtu elektromobilů odhadují odborníci, že poptávka po tomto kovu v příštích letech poroste. Podle Havlíčka chce ČEZ prověřit možnosti těžby u Cínovce v Krušných horách. "Je naším zájmem, aby zisk z možné těžby lithia zůstal co nejvíce v Česku. Stejně tak naším zájmem je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí, nebo ne," řekl. Do průzkumu se podle něj zapojí těžařská firma Severočeské doly, dceřiná společnost ČEZ.

Ložiska lithia v Česku - ilustrační mapka oblasti se základními údaji.
V minulosti vláda uvažovala o tom, že by stát vstoupil do EMH prostřednictvím státního podniku Diamo. Nyní firmě ČEZ půjčí peníze. "Máme zajištěnu konvertibilní půjčku a na konci roku se můžeme rozhodnout, jestli si ji necháme vyplatit s úroky, nebo jestli ji přeměníme na akcie. A vedle toho máme dohodu, že pokud nám to bude dávat smysl, chtěli bychom navýšit kapitál do majoritního podílu," řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

"Potenciální partnerství s ČEZ dokládá závazek EMH plně rozvíjet projekt Cínovec ve spojení s českým průmyslem s cílem, využít jej pro zapojení českého státu do bateriového a elektromobilního průmyslu," uvedl v tiskové zprávě ředitel EMH Keith Coughlan.

Skupina Krupa Global Investments (KGI) slovenského podnikatele Pavola Krúpy, která má v EMH menšinový podíl, hodnotí kroky ČEZ kladně. Těžba by měla podle skupiny začít nejpozději během několika let. "Aby byl projekt těžby a následného zpracování lithia na českém území rentabilní, je třeba projekt zrealizovat v horizontu přibližně tří až maximálně pěti let," sdělila KGI v tiskové zprávě. KGI se dříve neúspěšně snažila odkoupit dceřinou firmu EMH Geomet, která má licenci na těžbu lithia u Cínovce. EMH však tehdy označila nabídku KGI za nedůvěryhodnou.

Půjčka pro EMH je podle analytiků politicky motivovaný tah. "Angažmá ČEZ je třeba primárně chápat tak, že stát si jeho prostřednictvím snaží udržet kontrolu nad potenciální těžbou lithia. Z celé záležitosti se před volbami v roce 2017 stalo politikum. Současná vláda premiéra Babiše (ANO) nechce riskovat, aby veřejnost získala dojem, že potenciál cínoveckého lithia promrhává. Nebo že případnou těžbu přepouští zahraničním či zcela soukromým subjektům," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Babiš byl před volbami v roce 2017 velkým kritikem memoranda státu s EMH o těžbě na Cínovci, které uzavřel asi tři týdny před volbami tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Babiš to označil za "krádež ČSSD za bílého dne". Začátkem loňského roku pak memorandum vypověděl tehdejší ministr průmyslu Tomáš Hüner v menšinové vládě ANO, která nezískala důvěru a byla už tou dobou v demisi.

Těžba lithia by měla být podle analytiků odpolitizována a svěřena do rukou ekonomů. "Jinak hrozí obrovské ztráty. Těžařské projekty je třeba vnímat jako jedny z nejnáročnějších, které mají relativně dlouhou dobu návratnosti. Z těchto důvodů bychom měli nejprve provést důkladné ekonomické analýzy a vše realisticky propočítat," uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď