ČEZ klesl za tři čtvrtletí zisk o 45 procent na 9,1 miliardy Kč

foto Vývojový graf od roku 2008 do roku 2018.

Praha - Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1 miliardy korun. Tržby činily 129,3 miliardy korun. Podle nové účetní metodiky stouply v meziročním srovnání o čtyři procenta, podle předchozí však byly nižší o 12 procent. Vyplývá to z informací, které dnes firma zveřejnila. ČEZ dále oznámil, že na 30. listopadu svolává mimořádnou valnou hromadu. Požádali o ni minoritní akcionáři sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra. Půjde o první valnou hromadu ČEZ svolanou na popud menšinového akcionáře. Analytici vnímají výsledky firmy ČEZ rozporuplně. Příští rok budou podle nich lepší.

Šnobr už dříve uvedl, že minoritní vlastníci budou chtít na jednání akcionářů řešit mimo jiné takzvaný opční program, jejž mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Mezi dalšími tématy, které chtějí probrat jsou například strategie společnosti či prodej hnědouhelné elektrárny Počerady.

Meziroční srovnání zisku v aktuálně zveřejněných výsledcích podle ČEZ značně ovlivnily jednorázové výnosy za téměř sedm miliard korun z roku 2017, a to hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.

Hrubý provozní zisk EBITDA klesl za první tři čtvrtletí oproti roku 2017 o šest procent na 38,7 miliardy. Jedním z důvodů byl podle místopředsedy představenstva a ředitele divize finance ČEZ Martina Nováka nárůst nákladů na emisní povolenky. "Na úrovni čistého zisku navíc v roce 2017 pozitivně přispěl jednorázový prodej nemovitostí v Praze (plus 1,1 miliardy korun) a zejména ukončení vlastnictví akcií MOL (plus 4,5 miliardy korun)," sdělil.

V samotném třetím čtvrtletí letošního roku provozní zisk meziročně vzrostl o 21 procent na 11,8 miliardy. Čistý zisk dosáhl 1,4 miliardy korun, zatímco ve třetím čtvrtletí loňského roku byl ČEZ ve ztrátě 0,1 miliardy. Růst byl podle ČEZ způsoben zejména kompenzací dočasných negativních vlivů, souvisejících s přeceněním zajišťovacích kontraktů na dodávky elektřiny z vlastní výroby a s obchodním zajištěním nákupu emisních povolenek pro celý rok 2018.

"Po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny došlo ve třetím čtvrtletí k obratu a ve výsledcích hospodaření skupiny ČEZ se začíná pozitivně odrážet růst cen elektřiny na velkoobchodních energetických trzích, což se projeví významně na výsledcích příštího roku," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Skupina zvýšila výhled celoročního čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 13 až 14 miliard korun.

Meziročně firmě stouply za první tři čtvrtletí o více než 200 procent tržby z energetických služeb. Výroba elektřiny z tradičních zdrojů oproti loňsku klesla o procento na 44,3 terawatthodiny (TWh), zatímco výroba z jaderných elektráren vzrostla o sedm procent na 21,7 TWh. V segmentu větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren výroba klesla o osm procent na 1,3 TWh, podle firmy v důsledku horších povětrnostních podmínek v Rumunsku.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti. V poslední době se v Česku opět řeší případná stavba nového jaderného zdroje a role ČEZ při tomto projektu. Možností je i prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany.

Čísla ČEZ vnímají analytici rozporuplně, příští rok budou lepší

Dnes oznámené výsledky energetické společnosti ČEZ za devět měsíců a samotné třetí čtvrtletí letošního roku vnímají analytici oslovení ČTK rozporuplně. Poukazují na to, že firma snížila celoroční cíl provozního zisku EBITDA, na druhé straně ale zvýšila výhled očekávaného čistého zisku za rok 2018, očistěného o mimořádné vlivy. V příštím roce podle nich ČEZ svoje výsledky zlepší, optimistou v tomto směru je také finanční ředitel společnosti Martin Novák.

"Management snížil výhled pro celoroční EBITDA na 50 až 51 miliard korun z předchozích 51 až 53 miliard korun zejména z důvodu posunu očekávaného rozhodnutí soudu o plnění závazku SŽDC, nižší výrobě v uhelných elektrárnách a méně realizovaných nových akvizic v oblasti rozvoje," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

"Výhled na očištěný čistý zisk byl naopak zvýšen na 13 až 14 miliard z předchozích 12 až 14 miliard korun. Pozitivními faktory byl výnos z titulu úroků z vrácené darovací daně z emisních povolenek, nižší odpisy, nižší úrokové náklady a nižší odložená daň," dodal.

Analytik Fio banky Jan Raška míní, že aktuální vývoj tržních cen elektřiny na energetických burzách a předpokládaná pokračující aktivita ČEZ v předprodejích elektřiny na příští rok způsobí, že výsledky firmy se v příštím roce zlepší. Celoroční provozní zisk EBITDA očekává v roce 2019 kolem 58 miliard Kč a očistěný čistý zisk mezi 17 až 18 miliardami korun.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v dnešním rozhovoru s ČTK potvrdil, že už jen z pohledu rostoucích velkoobchodních cen elektřiny lze v nadcházejících letech očekávat pozitivní vývoj výsledků firmy. "Neříkáme přesný interval pro příští rok, ten oznámíme v březnu na tiskové konferenci k ročním výsledkům. Určitě bych se na to ale díval optimisticky," uvedl.

"Na rok 2019 má již ČEZ zajištěno 84 procent celkové produkce elektřiny za cenu 35,8 eura za megawatthodinu. To je o tři eura za megawatthodinu vyšší cena než během minulého čtvrtletí. Tento vývoj signalizuje, že se ČEZ podaří navýšit EBITDA v dalších letech," dodal portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota doplnil, že negativně naopak vnímá snížení odhadu výroby v tradičních elektrárnách. "To je také jeden z důvodů očekávání nižší hranice celoročního zisku EBITDA. Celková výroba v tomto segmentu by měla dosáhnout 61,6 terawatthodin (TWh), to je snížení z předchozích 62,3 TWh. Důvodem je očekávaná nižší výroba v uhelných elektrárnách," dodal.

Čistý zisk ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1 miliardy korun. Tržby činily 129,3 miliardy korun. Podle nové účetní metodiky stouply v meziročním srovnání o čtyři procenta, podle předchozí však byly nižší o 12 procent.

ČEZ dnes dále oznámil, že na 30. listopadu svolává mimořádnou valnou hromadu. Požádali o ni minoritní akcionáři sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra. Půjde o první valnou hromadu ČEZ svolanou na popud menšinového akcionáře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď