ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

foto Ilustrační foto - Jaderná elektrárna Temelín (na snímku z 28. března 2019).

Praha - Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím to bylo palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl ČTK bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL. ČEZ tento týden uvedl, že obě elektrárny mají dostatečné zásoby čerstvého paliva dodávaného z Ruska, Dukovany nejméně na tři a Temelín nejméně na dva roky.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší stát.

Palivo od firmy TVEL bere ČEZ pro Temelín od roku 2010, předtím používal palivo firmy Westinghouse. Před dvěma lety elektrárna zkušebně zavezla šest ze 163 palivových souborů od firmy Westinghouse Electric Sweden. "Nešlo o přechod na nového dodavatele, ale ověření vlastností paliva dalšího výrobce," uvedl tento týden mluvčí elektrárny Marek Sviták. Mezi další dodavatele paliva pro jaderné elektrárny patří například francouzský Framatome.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor dnes ČTK řekl, že ve hře v současné zakázce jsou především dodavatelé s konkrétními zkušenostmi s dodávkami paliva pro Temelín. "Zapojení dalších je jen přínosem pro konkurenční prostředí, a tím i na cenu. V normálních podmínkách by mohl být mírným favoritem TVEL, nicméně nyní je značka Made in Russia silným handicapem, především když kupcem je podnik s většinovou státní účastí," dodal.

Sviták v pondělí uvedl, že Temelín zatím nezaznamenal a ani nepředpokládá, že situace kolem Vrbětic ovlivní jeho provoz. Už několik let elektrárna má zásoby paliva pro každý blok na nejméně dva roky. "Jaderným palivem se lze bez problémů zásobovat na roky dopředu, to nám vytváří případný časový prostor. Dodavatel ale vždy stoprocentně plnil své závazky. V reakci na aktuální vývoj se určitě budeme spolu se státem věnovat dalším bezpečnostním aspektům," dodal Sviták. Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 13. května 2021

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď