ČEZ pokračuje v přípravě těžby lithia, vstoupí do firmy Geomet

foto Průzkumný vrt na těžbu lithia v Cínovci.

Praha - Energetická společnost ČEZ bude s australskou společností European Metals Holdings (EMH) pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska, oznámil dnes ČEZ. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) označil dohodu za úspěch. Analytici míní, že stát využil ČEZ, ve kterém má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku.

V další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se podle ČEZ uskuteční testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne. "Výsledky našich zkoumání, které jsme konzultovali s domácími i zahraničními odborníky, ukazují, že pro nás projekt může být ziskový," uvedl dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

O uzavření dodatku smlouvy na získání 51 procent ve společnosti Geomet už rozhodly představenstvo a dozorčí rada ČEZ. Získání podílu se uskuteční zvýšením kapitálu firmy o asi 800 milionů korun, peníze budou využity na další rozvoj projektu na Cínovci. Skupina ČEZ bude mít v pětičlenné radě jednatelů Geometu tři zástupce, EMH dva.

Příslušný dodatek smluv mezi ČEZ, Severočeskými doly, Geometem a EMH ještě podléhá schválení valnou hromadou EMH, která by se měla konat v dubnu. Pokud se během příštích let nakonec ukáže projekt jako nerentabilní, mohou z něj ČEZ a Severočeské doly vystoupit.

Ložiska lithia v Česku - ilustrační mapka oblasti se základními údaji.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z diskutovaných témat před parlamentními volbami v roce 2017. Bývalá vláda pod vedením ČSSD tehdy krátce před volbami podepsala s EMH memorandum o těžbě. Předloni v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné.

Analytici, které ČTK oslovila, označují dnešní oznámení za očekávané. "Z ekonomického hlediska by těžba měla být výnosná. Zároveň bude ČR soběstačná v rámci tohoto kovu, což je dlouhodobě důležité," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Největšími překážkami projektu podle něj může být zejména zpolitizování těžby a netransparentní procesy.

"Je až k neuvěření, že Babišův politický marketing před volbami 2017 "lithium do českých rukou" realizujeme ve spolupráci s australskou společností, kde má minoritní podíl slovenský podnikatel. Myslím ovšem, že v dané situaci je pokračování záměru správné," doplnil analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. V EMH má menšinový podíl skupina Krupa Global Investments (KGI) slovenského podnikatele Pavola Krúpy.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď