Cestovní ruch chce deset miliard na poukazy na dovolenou v ČR

foto České bankovky, koruny, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Na státní poukazy na dovolenou v tuzemsku by vláda měla vyčlenit alespoň deset miliard korun. Tato podpora by měla být schválena nejpozději do 28. června. Po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem to řekli předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek a místopředseda Fóra a viceprezident Svazu léčebných lázní ČR Martin Plachý. Prezidentovi na schůzce zároveň představili situaci kolem cestovního ruchu se zaměřením na dopady koronavirové krize. Prezident podle jejich slov vyjádřil plnou podporu při jednání s ministry. Podle Fóra cestovního ruchu by český turista musel mít až o 8 týdnů dovolené víc a našetřeno o 25.000 Kč víc, aby nahradil zahraničního návštěvníka.

Sivek s Plachým prezidenta informovali, že cestovní ruch se letos propadne o více než polovinu, což významně poznamená také státní rozpočet. Podle Plachého státu se nedostane více než 70 miliard korun. Navíc je ohroženo zhruba 200.000 pracovních míst, pokud stát cestovní ruch nepodpoří.

Zásadní podporou by podle zástupců podnikatelů v cestovním ruchu měly být státem dotované vouchery na dovolenou v ČR. Podle Plachého tolik nezáleží, jakou budou mít poukazy hodnotu, ale aby cílily na několik milionů obyvatel. "Zdá se, že tím, jak se otevřou hranice, řada našich občanů pojede na dovolenou do zahraničí. O to je tato podpora důležitější," řekl.

Prezident se podle Sivka o problematiku velmi zajímal. Je si podle něj vědom, že cestovní ruch byl zasažen krizí jako první. Ptal se podle něj také na to, jak pomáhá bankovní sektor. Podle Sivka ale žádný z členů Fóra cestovního ruchu na podporu v programech na úvěry se státní zárukou COVID nedosáhl. Plachý doplnil, že banky vyhodnotily cestovní ruch jako rizikový sektor. Prezident údajně spoléhá na další vlnu programu, do které vláda vyčlenila 150 miliard korun. "Hovořili jsme o pojištění, také se (prezident) divil, že neplatí na to pojištění," doplnil Sivka.

Sivka s Plachým prezidentovi také představili záchranný plán pro cestovní ruch, jehož první verzi zástupci podnikatelů vypracovali už v na konci března. Průběžně ho aktualizují a nyní je dostupná třetí verze. Vláda by podle Plachého neměla otálet s přijetím krizového plánu pro cestovní ruch. Firmy by podle Plachého potřebovali pomoci s likviditou. Jedinou dosavadní funkční pomocí je podle něj podpora zaměstnanosti Antivirus. "Zatím pokulhávají jakékoliv další programy, které měly přispět na fixní náklady podnikatelům, snad bude schválen program nájemného, ale ten je také hodně selektivní a nebude pomáhat všem postiženým. Stejně jako do Parlamentu jde program Antivirus C, který by měl odpustit sociální pojištění, ale zase je limitován hranicí 50 zaměstnanců. V celé Evropské unii je přitom hranice pro malé a střední firmy 250 zaměstnanců," popsal.

V cestovním ruchu je zaměstnáno na čtvrt milionu lidí. Navíc jsou na něj podle Plachého navázány další podnikatelé jako prádelny nebo potravináři. Cestovní ruch každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Podle CzechTourism tvoří tři procenta z hrubého domácího produktu ČR.

Fórum: Nahradit zahraničního turistu by žádalo více peněz i volna

Český turista by musel čerpat až osm týdnů dovolené ročně navíc a musel by na cestování ušetřit alespoň o 25.000 korun víc, aby nahradil zahraničního návštěvníka. Podle Fóra cestovního ruchu to vyplývá z analýz. Čeští turisté navíc budou dle předpokladů více vyhledávat aktivní dovolenou v přírodě, mimo města. Velká nebo lázeňská města, ale nemají šanci, aby ztráty kvůli koronaviru a souvisejícím vládním opatřením dohnala. Po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem to řekli předseda Fóra Viliam Sivek a místopředseda Martin Plachý.

Zástupci cestovního ruchu upozorňují, že zejména regiony jako Ostravsko, Karlovarsko a také Praha se potýkají s nedostatkem návštěvníků a kapacity v ubytovacích zařízeních nejsou zdaleka obsazeny. Týká se to ale i jiných oblastí. Podle Plachého se situace liší místo od místa. Lipno podle něj možná na letní měsíce hlásí plno, ale Český Krumlov, který leží nedaleko má obsazenost jen 20 procent.

Cestovnímu ruchu podle Plachého velmi chybí kongresová turistika, výpadek zahraniční klientely působí obrovské potíže zejména západočeským lázním.

"Někde ta situace samozřejmě bude dobrá, ale i když se bavíme o tom, že ta situace bude dobrá, tak ten výpadek tří měsíců a potažmo dalších, nemáme šanci dohnat. Kapacity jsou dané, ty nijak nenafoukneme. I tak, kdyby některé hotely byly plné do konce roku, tak nedoženou ztrátu, kterou zavřením nakumulovaly," upozornil dále Plachý.

Prezident podle Sivka a Plachého dnes při schůzce řekl, že považuje za negativní jev "protiruskou a protičínskou hysterii, která ohrožuje budoucí příliv zahraničních turistů z těchto destinací. Přitom právě turisté z Ruska a Číny patří mezi pět největších zdrojových trhů pro Českou republiku," uvedl podle nich prezident.

Fórum cestovního ruchu apeluje na vládu, aby co nejrychleji přijala krizový plán pro cestovní ruch. Zásadní jsou také státem dotované poukazy na tuzemskou dovolenou. Stát by na ně měl vyčlenit podle Sivka alespoň deset miliard korun a připraveny k využití by měly být nejpozději před začátkem prázdnin. Vouchery by měly být ideálně v hodnotě 5000 korun a vláda by měla vybrat významnou část obyvatelstva, kterým je poukáže.

V českých hotelech, penzionech či kempech se loni podle Českého statistického úřadu ubytovalo rekordních téměř 22 milionů hostů, což bylo o 3,5 procenta více než předloni. V hromadných ubytovacích zařízeních loni strávili přes 57 milionů nocí, což bylo rovněž rekordní množství. Jen do Prahy loni přijelo přes osm milionu turistů.

Nejvíce zahraničních hostů loni do ČR zavítalo z Německa, ubytovaných jich byly dva miliony. Za Německem následovaly Slovensko se 750.000 hosty a Poláci, kterých přijelo zhruba 673.000. Čtvrté místo udržela Čína, u ní ale návštěvnost meziročně o procento klesla. Po čínských cestovatelích přijelo nejvíce turistů ze Spojených států, Ruska, Velké Británie, Itálie, Jižní Koreji a Ukrajiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď