Cestovní kanceláře vrací klientům peníze, některé sahají do úspor

foto Dovolená, pláž, moře - ilustrační foto.

Brno - Řada cestovních kanceláří v Brně se dostává do složité situace, protože musí klientům vracet peníze za zrušené jarní zájezdy. Ztráty jim zatím nikdo nenahradí. Snaží se proto s klienty dohodnout na alternativním řešení, o podporu žádají i vládu, řekli ČTK vedoucí některých brněnských cestovních kanceláří. Kvůli vládním opatřením proti šíření onemocnění COVID-19 jsou kanceláře zavřené, cestování za rekreací do zahraničí je nyní nemožné.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza uvedl v dopisu vládě, že se kanceláře snaží přesvědčit klienty, aby odložili čerpání jejich služeb, ale lidé dávají přednost vrácení peněz. Potvrdil to majitel cestovní kanceláře České kormidlo Aleš Polišenský.

"Dokud budou mít klienti možnost požadovat vrácení peněz, budou to dělat. V konečném důsledku doženou cestovní kanceláře k insolvenci, celá situace tak zasáhne i pojišťovny," řekl Polišenský.

Ministerstvo pro místní rozvoj informovalo, že kanceláře mohou místo peněz klientům nabízet poukazy. "V případě zájezdů, které jsme museli zrušit kvůli uzavření hranic, klienti preferují vrácení peněz, přestože mají možnost změny termínu nebo převodu na kredit," řekl marketingový ředitel Českého kormidla Aleš Kotek.

S problémy se potýká i ředitelka cestovní kanceláře Tilia Ludmila Tvrdoňová. Pořádá zájezdy na jaře a na podzim. "Zrušili jsme jarní zájezdy. Spousta klientů sice přesunula termín, ale některým jsme museli peníze vrátit. Ztráty nám asi nikdo nenahradí. Musela jsem proto sáhnout i do vlastních úspor," řekla Tvrdoňová.

Klienti některých cestovních kanceláří ruší i letní zájezdy. V případě, že již budou otevřené hranice, získají jen část z toho, co zaplatili. Zbytek si kancelář nechá jako poplatek za storno. Pokud zájezd zruší cestovní kancelář, klient má nárok na vrácení částky v plné výši.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď