Čeští zástupci v EP oceňují schopnosti a zápal nové předsedkyně Metsolaové

foto Nová předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová (na snímku z 18. ledna 2022).

Štrasburk - Čeští zástupci v Evropském parlamentu (EP) oceňují schopnosti a zápal nově zvolené maltské lidovecké předsedkyně Roberty Metsolaové. Podporují například její plán na větší otevření EP široké veřejnosti. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ji v rozhovoru s ČTK popsal jako energickou a upřímnou ženu, naznačil také možnost její brzké cesty do Česka.

„Byl jsem jeden z prvních, kdo věděl o jejím plánu kandidovat. Byl jsem v širším týmu jejích podporovatelů. (...) Dnešní hlasování bylo z mého pohledu spíše formální," uvedl Zdechovský, který je členem frakce Evropské lidové strany (EPP), stejně jako Metsolaová.

Zdechovský hodnotí Metsolaovou jako jednu z nejvýraznějších a nejoblíbenějších osobností maltské politické scény. Na základě osobních zkušeností a přátelství ji popisuje jako energickou ženu, která říká věci naplno a rázně.

Během první poloviny mandátu objela Metsolaová 18 zemí a v rámci budování vztahů EP s veřejností chce opět vyrazit na cesty. Podle Zdechovského by měla zavítat do Česka v dubnu, je pozvaná na sjezd KDU-ČSL.

Nezávislá poslankyně za ČSSD Radka Maxová vnímá zvolení Metsolaové pozitivně a jako "signál, že i malá země může mít významné zastoupení v evropských institucích". Volbu bere také jako důkaz, že "EP má ve svém popředí rovné příležitosti".

Lidé v Česku podle Maxové nemají příliš hluboké znalosti o EP, častější jsou negativní reakce. Plán Metsolaové otevřít EP více lidem byl pro Maxovou jedním z hlavních důvodů, proč její kandidaturu podpořit.

Alexandr Vondra (ODS) zvolení Metsolaové očekával a nepovažuje ho za překvapivé. Připomněl, že při volbě získala více hlasů než její předchůdce David Sassoli.

"Podpořil jsem ji také. Nesouhlasím s ní bezvýhradně, ale z možných kandidátů je to dobrá volba. Je to dáma, což představuje plus, je mladá a energická, což je také plus. Navíc je to křesťanka, tedy sociálně konzervativní, a nebude nutně přebírat progresivistickou agendu," sdělil ČTK Vondra.

Metsolaová byla zvolena novou předsedkyní Evropského parlamentu dnes dopoledne, ve funkci nahradí nedávno zesnulého Sassoliho. Kandidátka nejsilnější lidovecké frakce získala 458 hlasů z celkem 690 odevzdaných. Svůj post místopředsedkyně dnes obhájila také Češka Dita Charanzová zvolená za ANO. Pirát Marcel Kolaja po neúspěchu ve dvou kolech volby odstoupil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď