Čeští politici: Volby v USA ukázaly slabiny hlasování na dálku

foto Pororovatelé sledují sčítání hlasů z amerických prezidentských voleb v Pittsburghu v Pensilvánii, 6. listopadu 2020.

Praha - Průběh voleb amerického prezidenta, v nichž přinesly zvrat a vítězství Joe Bidena korespondenční hlasy, podle některých českých politiků ukazuje slabiny korespondenčního hlasování. Podle předsedy ODS a politologa Petra Faly nové formy hlasování představují riziko, protože pro demokracii je důležitá důvěra lidí a taky přijetí porážky jako legální i legitimní. "Platí dvakrát měř, jednou řež, než se rozhodneme pro jiné způsoby hlasování," uvedl na sociálních sítích.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury není možné, aby bylo hlasování na dálku zavedeno v Česku. V televizi Prima uvedl, že v USA nelze například identifikovat, kdo volební lístek poslal, z některých adres jich přichází víc. "Je to obrovské varování před tím, abychom zaváděli korespondenční volbu," řekl s poukazem na snahu TOP 09 a dalších stran takovou volbu v ČR zavést. Vzhledem ke sporům o průběh volby, chce Okamura s konečným přijetím nového amerického prezidenta počkat na oficiální vyhlášení.

V reakci na obavy z možných nesrovnalostí letos američtí činitelé zodpovědní za regulérnost voleb mnohokrát vysvětlovali, jaká dodržují opatření proti podvodům s poštovními hlasy. Volební lístky se rozesílaly pouze těm Američanům, kteří absolvovali registrační proces, i každá odevzdaná obálka musí zahrnovat podpis voliče, který se srovnává se vzorem v evidenci úřadů. Právě míra opatrnosti volebních orgánů je jednou z příčin zdlouhavého sčítacího procesu.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) považuje výsledky voleb v USA za dostatečné průkazné. V pořadu Primy uvedl, že i podle něj je ale nepřijatelné a nepředstavitelné, aby se v Česku nakládalo s volebními hlasy jako v USA. "Míra ověření je nízká," míní. Podle něj problémy nejsou masové, ale některé lístky zřejmě vyřazené byly, i když být neměly.

"Zda poražený dokáže přiznat porážku a důstojně předat úřad vítězi, je důležitým testem síly demokracie," komentoval na twitteru volby ve Spojených státech předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Na sociální síti blahopřál Bidenovi i kandidátce na viceprezidentku Kamale Harrisové. "USA a Česko sdílejí stejné hodnoty a věřím, že je budeme v rámci transatlantické spolupráce společně prosazovat," uvedl. S poznámkou, že USA mají klíčovou roli z hlediska bezpečnosti Evropy, síly západní civilizace, obrany demokracie a svobody ve světě, popřál na twitteru Bidenovi i Fiala. Uvedl také, že Bidenův protikandidát prezident Donald Trump prohrál sám se sebou.

"Dokázal mobilizovat svoje voliče, ale i svoje odpůrce. Trumpova problematická osobnost negativně přebila úspěšnou konzervativní agendu a prokazatelné výsledky," uvedl Fiala. Rozdíl mezi vítězstvím a prohrou v rozdělené americké společnosti podle něj způsobil Trumpův populistický a nenávistný narcisismus.

"USA bojují s nedůvěrou v regulérnost korespondenčních hlasů posílenou rozdílnými zákony v jednotlivých státech, což ovlivňuje sčítání a zdržuje vyhlášení výsledku. Netrpělivost, podezřívavost a rozhořčení jsou pochopitelné, bez ohledu na to, zda jsou namístě. Tohoto ať si všímají všichni sociální inženýři, co u nás chtějí pořád něco měnit," napsal Fiala v reakci na volby pro internetový deník Forum 24.

Po zavedení korespondenční volby volala s poukazem na koronavirovou epidemii část české politické scény před říjnovými volbami do krajských zastupitelstev a části Senátu. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na její zavedení v nynější sestavě Sněmovny není dost hlasů.

V USA existuje možnost volit na dálku už mnoho desetiletí a i v roce 2016 ji využily desítky milionů Američanů. Ani letos, kdy byl součet odevzdaných korespondenčních hlasů ještě vyšší, zatím v souvislosti s tímto procesem nebyly zdokumentovány žádné případy rozsáhlých podvodů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 29. listopadu 2020

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď