Čeští politici oceňují podíl Albrightové na přijetí ČR do NATO

foto Ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová při projevu 12. března 1999 během slavnostního přijetí České republiky, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance v americkém městě Independence.

Praha - Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová má mimořádné zásluhy o Českou republiku i to, že je Česko ve větším bezpečí díky členství v Severoatlantické alianci. Po dnešním zasedání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zaslouží si velký obdiv a skláníme se před její památkou, uvedl Fiala. Albrightová se zasloužila o demokratizaci východní Evropy po studené válce, byla velkou postavou amerických i českých dějin, řekl ČTK ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Albrightová zemřela dnes ve věku 84 let, informovala agentura AP. Byla první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách. Fiala v souvislosti s nynější migrační vlnou z Ukrajiny po ruské vojenské invazi řekl, že Albrightová musela dvakrát utíkat před totalitním režimem. Poprvé prchala její rodina z Československa před nacisty, podruhé po komunistickém převratu.

"Patří k těm velkým světovým státníkům, kteří mají mimořádné zásluhy o Českou republiku a i o to, že se tu můžeme dnes těšit bezpečnosti díky tomu, že jsme členy Severoatlantické aliance. To je něco, za co si zaslouží náš velký obdiv a hlubokou úctu. Skláníme se před její památkou," řekl Fiala.

Je to ohromná ztráta, uvedl na twitteru europoslanec Alexandr Vondra (ODS). "Nikdo v USA pro nás neudělal tolik co ona. Mysleme na to právě v této době, kdy nás NATO chrání před arogantní rozpínavostí Ruska," napsal Vondra.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že jí úmrtí Albrightové velmi zasáhlo. "Má obrovskou zásluhu na tom, že je ČR pevnou součástí NATO, vždy se snažila, aby svět byl bezpečnějším místem," napsala.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vnímá Albrightovou jako ženu, která milovala Česko a otevřela mu dveře do NATO. "Jak obrovský význam to mělo, jak moc máme být vděčni, že jsme v alianci, vynikne právě nyní při pohledu na Ukrajinu. Paní Albrightová, díky!" uvedla na twitteru.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) přijal zprávu o úmrtí Albrightové se zármutkem. "Dcera československého diplomata, mimořádná osobnost, zasadila se o demokracii, lidská práva či rozšíření NATO. Upřímnou soustrast rodině, přátelům a lidu USA," napsal.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) připomněl to, že se Albrightová velmi zasadila o přistoupení Česka, Polska a Maďarska do NATO. "Zemřela Madeleine Albrightová - žena, které Česká republika výrazně vděčí za brzký vstup do NATO. Dnes si tohoto jejího činu vážíme více než kdykoli dříve. Čest její památce!" napsal na twitteru.

"Odešla noblesní dáma a náš člověk ve Washingtonu," uvedl na stejné sociální síti poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). Připomněl, že její židovská rodina měla kořeny v Letohradě na Orlickoústeku, tedy v kraji, z kterého Výborný pochází. Na židovské kořeny Albrightové na twitteru vzpomněl i Památník Terezín.

Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) je úmrtí Albrightové velkou ztrátou pro světovou politiku a pro ČR obzvlášť. "Znala naši bolestivou historii, zažila na vlastní kůži perzekuci bolševiků, ale vždy byla schopna ve světě vyzvednout demokratické tradice Masaryka a Havla," uvedl na twitteru.

Český velvyslanec ve Washingtonu Hynek Kmoníček považoval zesnulou dipolomatku za výjimečného člověka. Bude jí vždy vděčný za podporu při rozšiřování NATO. "Její úspěchy a dobré skutky nebudou nikdy zapomenuty. Upřímnou soustrast její rodině," napsal.

Na setkání s Albrightovou, jejíž otec Josef Korbel byl rodákem z Letohradu, vzpomněl i pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). "Při našem setkání ve Washingtonu nebo pak v rodném Letohradě jsem viděl člověka s přirozenou autoritou, přitom skromného a slušného. Možná nám bude nyní chybět její nadhled i diplomatické zkušenosti," řekl ČTK Netolický. Albrightovou označil za významnou osobnost mezinárodní politiky a patrně nejvýznamnější Čechoameričanku současnosti. Bývalá ministryně zahraničí USA navštívila rodiště svého otce v červnu 2015.

Americký prezident Bill Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996 a tento post zastávala poslední čtyři roky jeho administrativy. Byla první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Žantovský: Albrightová se zasloužila o demokratizaci východní Evropy

Madeleine Albrightová se zasloužila o demokratizaci východní Evropy po studené válce, byla velkou postavou amerických i českých dějin. ČTK to ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který se s Albrightovou přátelil a přeložil také její paměti.

"Nemůžu si odmyslet, že byla velkou postavou amerických i našich moderních dějin, že se nesmírně zasloužila o demokratizaci naší části Evropy po konci studené války a zastavení války v bývalé Jugoslávii, že nám pomohla navázat velmi úzké styky se Spojenými státy a že nám samozřejmě pomohla při vstupu do NATO," uvedl Žantovský, který v minulosti působil jako mluvčí prezidenta Havla. Podle něj blízký vztah, který měl Havel se svými americkým protějškem Billem Clintonem, byl zčásti také zásluhou Albrightové. Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996 a tento post zastávala poslední čtyři roky jeho administrativy. Byla první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.

Žantovský, který se s Albrightovou přátelil, na ni bude vzpomínat také jako na blízkého člověka, s kterým se znal více než 30 let. "Ona byla nesmírně vřelá a věrná kamarádka," poznamenal. "Madeleine znala mou rodinu, mé děti a já znal její sourozence a její dcery. "Obě rodiny se společně navštěvovaly v USA i Praze, Žantovský s rodinou jezdil i na farmu, kterou měla Albrightová ve Virginii nedaleko od Washingtonu. "Těžko se mi o tom dnes mluví, ale je to pro mě hezký kus života, jedno z velkých důležitých přátelství v mém životě," doplnil.

Žantovský s bývalou americkou političkou udržoval kontakty až do současnosti. Od vypuknutí pandemie covidu-19 před dvěma lety se osobně neviděli, protože se Albrightová podle Žantovského izolovala ve svém domě ve Washingtonu a nechodila ven. "Ale právě proto jsme si vytvořili takový rituál a volali jsme si každou neděli poslední dva roky a povídali jsme si, co je nového, s kým jsme mluvili, co dělají naše děti, vnoučata," řekl Žantovský. Naposledy s Albrightovou mluvil před více než 14 dny, poslední dva týdny mu nezvedala v neděli telefon. "Já jsem pak začal mít tušení, že něco není v pořádku. (...) Měl jsem z rozhovorů pocit, že slábne, ale přičítal jsem to jejímu věku. Ale že je na tom opravdu špatně, jsem nevěděl," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď