Čeští piloti ve Spojených státech zkouší simulační zařízení letounu F-35

foto Ilustrační foto - Snímek z novinářské prohlídky továrny společnosti Lockheed Martin, která vyrábí stíhací letouny, 8. listopadu 2022, Fort Worth, Texas, USA.

Praha - Čeští vojenští piloti v těchto dnech ve Spojených státech zkouší speciální simulační zařízení letounu F-35A. O něm Česko uvažuje jako o nástupci nyní používaných gripenů. Piloti se přímo u výrobce v Texasu mohou díky speciálnímu přístroji seznámit s ukázkou využití těchto letounů páté generace ve speciálních, takzvaných multidoménových operacích. Na dotaz ČTK to dnes sdělila Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu.

České ministerstvo obrany vyjednává s vládou Spojených států o pořízení 24 bojových letounů F-35. Jestli je Česká republika koupí, má vláda rozhodnout do letošního října. Podle Cyprisové je ČR první zemí, která dostala ještě před podpisem smlouvy možnost, aby si její piloti vyzkoušeli simulační zařízení pro ukázku operačních schopností F-35A. "Jedná se o nejkomplexnější simulační zařízení letounu F-35A přímo u výrobce letounu (Lockheed Martin) ve Fort Worth (Texas v USA), které svými možnostmi přesahuje rámec schopností simulačních zařízeních využívaných pro výcvik pilotů F-35A u taktických letek," uvedla Cyprisová.

Armáda proto do Spojených států vyslala osm pilotů taktického letectva, v USA jsou od pondělí do pátku. "Cílem služební cesty je ukázka operačního použití letounu páté generace ze strany výrobce letounu v multidoménových operací, které v rámci ČR nejsou zatím plně implementovány," řekla mluvčí. Armáda si od vyslání pilotů slibuje, že se díky tomu seznámí s konkrétními možnostmi operačního použití letounu. "Poznatky budou využity k upřesnění operačního použití letounu páté generace v rámci Armády ČR včetně identifikování požadavků na systém velení a řízení. Dále budou využity pro upřesnění podkladů pracovního týmu pro rozhodnutí vlády k pořízení letounu páté generace v oblastech operační potřeby Armády ČR," doplnila Cyprisová.

Zahájit jednání s americkou vládou o případném nákupu amerických strojů doporučila armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje takzvané páté generace. Jejich jediným dostupným zástupcem je v současné době právě F-35. Stejné stroje si pořídilo nebo v dohledné době plánuje pořídit několik evropských zemí.

Vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany a vedoucí týmu vyjednavačů Blanka Cupáková deníku Právo v dubnu řekla, že pořízení amerických strojů bude stát nejméně 100 miliard korun. Samotná nová letadla vyjdou na 40 miliard korun a zbytek ceny půjde do výcviku pilotů a personálu, výzbroje a přestavby čáslavského letiště. Podle zákulisních spekulací by celková cena měla 100 miliard výrazně překročit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď