Čeští hráči go uspěli v Pekingu

foto Čeští hráči go Jitka Bártová (vpravo) a Jan Hora v utkání s Mongolskem.

Peking - Český reprezentační pár Jitka Bártová, Jan Hora skončil ve hře go v premiéře Světových her duševních sportů v Pekingu v semifinále amatérské soutěže. Ta se hrála od osmifinále odděleně od hlavní soutěže, v níž asijské celky nastoupily s profesionály. Nečekaného úspěchu dosáhlo i družstvo mužů, které dosáhlo na čtvrtfinále, v němž vypadlo s pozdějším vítězem Koreou.

Čeští hráči go Jitka Bártová (vpravo) a Jan Hora v utkání s Japonskem.

Česká dvojice zaskočila papírově silnější soupeře z USA, Norska a Nového Zélandu a v kvalifikaci podlehla pouze Číně. Smíšený pár zastavilo v hlavní soutěži v osmifinále až Japonsko, v amatérské pak nestačil v semifinále na Severní Koreu.

Čeští hráči go v utkání s Rumunskem, zleva Ondřej Šilt, Vladimír Daněk, Jan Šimara, Zbyněk Dach (stojící) a Martin Kužela na Světových duševních hrách v Pekingu.

Mužský tým překvapil nečekanou výhrou v rozhodujícím utkání kvalifikace nad mistry Evropy z Rumunska 3:2 a postoupil do vyřazovacích bojů. Tam však narazil na profesionály z Koreje a hladce prohrál.

Český hráč go Jan Hora v individuální soutěži mužů.

V individuálních soutěžích Češi neměli v konkurenci asijských profesionálů šanci. Muži i ženy tak skončili již v kvalifikačních soubojích. Nejlépe mezi českými muži skončil Jan Hora, který ve své skupině dosáhl na čtvrtou příčku, mezi ženami byla Jana Hricová ve své skupině šestá. V amatérském turnaji skončili Češi až ve druhé desítce.

Česká hráčka go Klára Žaloudková.

Go je nejstarší strategická desková hra na světě. Z Číny se postupně rozšířila po celé východní Asii, kde ji dodnes aktivně hrají desítky milionů lidí. V posledních desetiletích si go rychle získává příznivce i v ostatních částech světa.

České hráčky go v utkání s Koreou, zleva Anna Prokopová, Martina Šimůnková a Klára Žaloudková.

Světové duševní hry se konaly v areálu, kde před dvěma měsíci probíhaly letní olympijské hry. Během čtrnáct dnů zde soutěžilo přes čtyři a půl tisíce „duševních atletů“ ze 126 zemí v pěti hrách – go, šachu, bridži, mezinárodní dámě a čínském šachu. V České republice se hráči scházejí ve více než třech desítkách klubů.

Pořadí zemí podle zisku medailí ve hře go:

1. Čína (3 zlaté - 1 stříbrná - 1 bronzová), 2. Korea (2 - 4 - 3), 3. KLDR (1 - 0 - 0), 4. Tchaj-Wan (0 - 1 - 0), 5. Japonsko (0 - 0 - 2).

oficiální stránky her

stránky české asociace Go

Český blog z her

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď