Čeští hasiči v Bejrútu po zdržení armádou začali pracovat

foto Čeští hasiči, kteří 5. srpna večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po výbuchu v bejrútském přístavu, byli 6. srpna odpoledne nasazeni do akce.

Bejrút/Praha - Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po úterním výbuchu v bejrútském přístavu, byli po několikahodinovém zdržení dnes odpoledne nasazeni do akce. Jejich mluvčí Nicole Studená sdělila, že skluz mají na svědomí průtahy ze strany libanonské armády. Vzhledem k tomu, že s přibývajícími hodinami klesá naděje na nalezení dalších přeživších, budou podle ní hasiči pracovat bez ustání.

"USAR tým je nasazen! Právě jsme se spojili s velitelem týmu Jirkou Čmakalem a potvrdil nám, že tým dvaceti hasičů a pěti psovodů byl nasazen na konkrétní místo. I díky pomoci české ambasády v Bejrútu," informovali hasiči po 15:00 na twitteru.

Čmakal uvedl, že úsek, který českému týmu vyznačila libanonská armáda, jsou objekty přímo v přístavu, ale přesně se podle něj nedá určit, zda šlo o skladovací haly či jiné přilehlé budovy. Oblast o rozloze asi 85.000 čtverečních metrů se podle něj nachází v těsné blízkosti místa výbuchu, "odhadem tak 500 metrů".

Mluvčí hasičů informovala, že nasazení přišlo po "dlouhých průtazích ze strany libanonské armády". "Od rána armáda nepovolovala mezinárodním týmům nasazení. Český tým si proto začal hledat vhodné místo k nasazení sám, proběhly průzkumné práce a z naší strany byl velký tlak na možnost začít pracovat. Komunikace s armádou však byla velmi komplikovaná, " vysvětlila Studená. Podle jejích slov prosadit nasazení týmu se podařilo teprve "po důrazném naléhání také ze strany české ambasády v Bejrútu".

"Vzhledem k tomuto zdržení, které je za dané situace, kdy každou hodinou klesá šance na nalezení živých v sutinách, bude tým pracovat bez přestání, co to půjde...," uvedla mluvčí.

 Do Libanonu ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z českého týmu USAR (Urban Search and Rescue Team, Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí), kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař.

Exploze v bejrútském přístavu, která v úterý poničila několik čtvrtí, si vyžádala podle libanonského ministra zdravotnictví nejméně 137 mrtvých a 5000 zraněných. Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa výbuchu a podle bejrútského guvernéra ztratilo domov až 300.000 lidí. Podle libanonského prezidenta Michela Aúna výbuch způsobilo 2750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného, který se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice.

ČR pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra. Blízkovýchodní země se vzpamatovává z úterního ničivého výbuchu chemikálií v bejrútském přístavu. Vnitro má v plánu poslat příští týden do Libanonu léky a zdravotní pomůcky, jejichž seznam dnes převzalo od libanonské velvyslankyně Rúly Hamdánové. Čeští záchranáři, kteří jsou už v Bejrútu, čekají podle mluvčího pražských hasičů na určení místa, kam budou vysláni.

Do Bejrútu odletělo 36 českých záchranářů, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve středu večer. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka dnes před 13:00 ČTK řekl, že tým nyní čeká na informace, na jakou pozici by měli být záchranáři vysláni. Jak dlouho v Bejrútu zůstanou, není rozhodnuto. Odhadl, že to bude pět nebo šest dnů. "Je to dáno tím, jak dlouho může člověk přežít v sutinách, to je tak pět dnů," uvedl Kavka.

Po návratu do Česka pak záchranáře v souvislosti s koronavirovou nákazou čeká lékařská prohlídka a karanténa. Hasiči mají podle mluvčího s sebou kvůli riziku ochranné pomůcky, vědí, jak se mají chovat, a předpokládají, že se mohou dostat do styku s nakaženým.

S velvyslankyní Hamdánovou se dnes v Praze sešel náměstek ministra Jakub Kulhánek. "Poděkovala za pomoc a předala seznam potřebných léků a lékařských pomůcek. Zásilku bychom mohli poslat příští týden. Prověříme i možnost vyslání lékařů," uvedl úřad na twitteru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď