Český snímek Všechno bude o Oscary bojovat nebude

foto Tvůrci soutěžního českého filmu s názvem Všechno bude pózují fotografům na tiskové konferenci 1. července 2018 na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Zleva herec Martin Pechlát, scenárista Petr Pýcha, producent Jiří Konečný, režisér Olmo Omerzu, herec Tomáš Mrvík, herečka Eliška Křenková a herec Jan František Uher.

Los Angeles - Český snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua se do užší nominace na Oscary v kategorii cizojazyčných filmů neprobojoval. Z Evropy se mezi devět vybraných filmů dostala díla z Dánska, Německa a Polska. V pondělí odpoledne místního času (v noci na dnešek SEČ) to oznámila americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS), která prestižní ocenění uděluje.

Fotografie z filmu Všechno bude režiséra Olma Omerzua, který Česko vyšle do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). V užším výběru neanglicky mluvených filmů se ocitly kolumbijské kriminální drama Stěhovaví ptáci, dánský thriller Tísňové volání, německé drama Werk ohne Autor (Dílo bez autora), japonský snímek Zloději, kazašský film Ayka, libanonské drama Kafarnaum, mexické drama Roma, polská dramatická romance Studená válka a jihokorejské mysteriózní drama Vzplanutí.

Akademie oznámila také užší nominace v kategoriích celovečerní dokument, krátkometrážní hraný film, krátkometrážní animovaný film, hudba, píseň, masky a vizuální efekty. Nominace v hudebních kategoriích byly obsazeny poprvé od roku 1979.

Za favorita mezi zahraničními filmy americká média považují především mexický snímek Roma oscarového režiséra Alfonsa Cuaróna, který je zároveň scénáristou a producentem filmu. Částečně autobiografický černobílý snímek o životě v mexické metropoli v 70. letech minulého století měl světovou premiéru letos v srpnu na filmovém festivalu v Benátkách, kde získal hlavní cenu.

Šanci na vítězství má podle serveru Hollywood Reporter také polský film režiséra Pawla Pawlikowského Studená válka, který letos získal cenu Evropské filmové akademie (EFA) pro nejlepší film roku. Režisér a scenárista polského původu, jenž působí především v Británii, zasadil příběh do Polska a Francie v době studené války. Na jejím pozadí se rozvíjí drama osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora.

Za překvapení označují někteří filmoví kritici skutečnost, že porota do užší nominace nezařadila některý z filmů, které letos zaujaly na filmovém festivalu v Cannes. Jde zejména o italský film Dogman režiséra Mattea Garroneho, švédský snímek Hranice nebo belgické drama Dívka.

V ostatních kategoriích zaujal porotu americké filmové akademie muzikál Mary Poppins se vrací režiséra Roba Marshalla. Získal užší nominaci v kategoriích hudba a vizuální efekty, dokonce dvakrát se objevuje v užší nominaci o nejlepší píseň.

V kategorii masky byl vybrán životopisný film Bohemian Rhapsody o zpěvákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym, který počátkem měsíce získal i nominaci na letošní americké filmové ceny Zlatý glóbus.

Nominace na ostatní kategorie Oscarů budou oznámeny 22. ledna, udělování cen pak bude v neděli 24. února.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď