Unikátní systém S.A.W.E.R., který dokáže získávat vodu z horkého a suchého pouštního vzduchu, je dílem týmu Univerzitního centra energeticky efektivních budov. Prototyp se osvědčil v poušti Sweihan, výkonně verze se stane součástí budovy českého národního pavilonu v Dubaji. “Komerční uplatnitelnost výzkumu a vývoje by měla být cílem každého výzkumníka,” připomíná tajemník UCEEB Jakub Dytrich.
České vysoké učení technické, konkrétně Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB), představí na Všeobecné světové výstavě v Dubaji systém S.A.W.E.R. Tento unikát, který umí získávat vodu z horkého a suchého pouštního vzduchu (více viz v boxu níže), bude součástí pavilonu. “Dále budeme prezentovat i menší lidskou silou přenositelné řešení ve velikosti něčeho co uveze pick up (to již máme také připraveno, ale řešíme ještě vylepšení). Zároveň připravujeme ještě jedno řešení, které půjde ještě o velikostní řád dál,” naznačuje tajemník UCEEB Jakub Dytrich.
Od účasti na odložené výstavě EXPO 2020 si škola slibuje především propagaci pro tuto akci speciálně vytvořeného S.A.W.E.R.u. “Je produktem našeho výzkumu a vývoje a hlavně zvyšuje možnosti jeho komerčního uplatnění. Vždyť komerční uplatnitelnost výzkumu a vývoje by měla být cílem každého výzkumníka, proto jsme byli zřízeni,” zdůrazňuje Dytrich.
Tato šance je pro UCEEB důležitá právě v době, kdy se středisko podle vlastního vyjádření “protlouká”. “Jsme sice součástí vysoké školy, a tudíž i veřejného sektoru, ale naše centrum je bytostně závislé na spolupráci s průmyslovými partnery. Ty koronavirus těžce zasáhl a přes ně pak zasáhl i nás,” vysvětluje Dytrich.
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov vzniklo v roce 2012 jako samostatný vysokoškolský ústav ČVUT v Praze. Sdružuje špičkové akademiky ze čtyř fakult Českého vysokého učení technického Fakulty Stavební, Strojní, Elektrotechnické a Biomedicínského inženýrství, kteří se společně zabývají udržitelnými budovami.
Klade si za cíl přirozeně sladit vědce z oborů, které mají k energeticky úsporným budovám blízko, a řešit problematiku komplexně. “V projektu S.A.W.E.R. řešíme na objednávku kanceláře generálního komisaře trochu jiné téma, a to vodu. I výrobou vody ze vzduchu se však zabýváme udržitelně a s maximálním s ohledem na trvalou udržitelnost,” shrnuje tajemník Dytrich.