Českou fotbalovou reprezentaci doplnili Král, Tecl a Vlkanova

foto Česká fotbalová reprezentace trénovala před zápasy Ligy národů s Portugalskem a ve Švýcarsku, 19. září 2022, Praha.

Praha - Kádr české fotbalové reprezentace na poslední dva zápasy skupiny Ligy národů s Portugalskem a ve Švýcarsku doplnili útočník Stanislav Tecl a záložníci Adam Vlkanova s Alexem Králem. Z původní nominace nikdo nevypadl, mužstvo má aktuálně 23 hráčů. Národní tým o tom informoval v tiskové zprávě. Reprezentanti se sešli v poledne v Praze.

Trenér Jaroslav Šilhavý čekal, jak se vyvine zdravotní stav dvou zraněných defenzivních univerzálů slávisty Tomáše Holeše a Michala Sadílka z Twente Enschede. Ani jeden z nich se nedal do pořádku.

Útočné trio Patrik Schick, Jan Kuchta a Adam Hložek se reprezentační kouč rozhodl doplnit o slávistu Tecla. Dvaatřicetiletý hráč má v úvodu sezony střeleckou formu a s osmi góly vede tabulku kanonýrů české ligy.

Šanci dostal i plzeňský záložník Vlkanova, který v červnu debutoval za národní tým. Osmadvacetiletý ofenzivní středopolař patří po svém příchodu z Hradce Králové v úvodu k nejlepším hráčům Západočechů. Viktoria po nedělní výhře 3:0 nad Slavií vede ligovou tabulku a navíc se kvalifikovala do skupiny Ligy mistrů.

Třetím dodatečně povolaným se stal záložník Král. Čtyřiadvacetiletý středopolař, který od léta hostuje v německém Schalke, zasáhl za svůj nový klub v této sezoně zatím do šesti soutěžních utkání.

"Už minulý týden jsme avizovali, že počkáme především na to, jak se vyvinou zranění Michala Sadílka a Tomáše Holeše. Nakonec bohužel nemůžeme počítat ani s jedním z nich. Volná místa na soupisce jsme doplnili hráči, které dobře známe a víme, co od nich můžeme čekat," uvedl Šilhavý.

Český tým má před sebou poslední dva z šesti zápasů skupiny A2 Ligy národů. Šilhavého svěřenci nejprve v sobotu ve vyprodaném Edenu přivítají Portugalsko a o tři dny později se představí ve Švýcarsku.

Po čtyřech kolech skupiny figurují reprezentanti na třetím místě tabulky s jednobodovým náskokem před posledním Švýcarskem. Nejhorší celek skupiny sestoupí do úrovně B, vítěz projde do Final Four. Češi v červnu v úvodním venkovním vzájemném duelu s Portugalskem prohráli 0:2, naopak Švýcarsko porazili 2:1.

Reprezentanti se sešli poprvé od začátku nové klubové sezony. Odpoledne si na Strahově poprvé na tomto srazu zatrénují. Kouč mimo jiné povolal obránce Ondřeje Kúdelu z Persije Jakarta, do národního týmu se také vrátil klíčový útočník Schick, který při posledních třech srazech chyběl kvůli zranění.

Fousek: Trenér Šilhavý provedl korekci některých přístupů, snad se zachráníme

Předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek se domnívá, že o tom, zda se česká reprezentace udrží v Lize národů v elitní skupině A, rozhodne nejspíš až závěrečný zápas. Šéf FAČR věří, že národní tým v zářijových duelech s Portugalskem a ve Švýcarsku naváže na výkony z června, s nimiž byl po prodloužení smlouvy s trenérem Jaroslavem Šilhavým spokojen. Fousek zároveň potvrdil, že v druhém z listopadových přípravných utkání nastoupí český celek v Turecku.

Reprezentanti po čtyřech z šesti zápasů skupiny A2 figurují na třetím místě o bod před Švýcarskem. Nejhorší celek tabulky sestoupí do divize B. "Myslím, že je potřeba dát náš nadcházející zápas s Portugalskem do kombinace se zápasem Španělsko - Švýcarsko. V červnu jsme si také mysleli, že zápas Švýcarska s Portugalskem dopadne jinak (než výhrou Švýcarska). Na tom se ukazuje, že kalkulace jsou liché. Souhlasil bych s tím, že se asi (o udržení) bude s největší pravděpodobností rozhodovat až v posledním utkání," řekl novinářům Fousek během úvodního tréninku reprezentace na zářijovém srazu.

S dosavadními výkony mužstva při premiéře v elitní skupině A byl spokojen. Svěřenci trenéra Šilhavého v červnových čtyřech zápasech získali čtyři body za vítězství se Švýcarskem a remízu se Španělskem, s nímž pak prohráli 0:2 venku stejně jako v Portugalsku.

"Soupeři jsou top úrovně. Myslím, že my jsme ukázali některé české přednosti. Taky myslím, že poté, co jsme uzavřeli novou smlouvu, tak trenér Šilhavý se svým realizačním týmem provedl určitou korekci některých přístupů. Myslím, že mužstvo je nesmírně zdravé, ambiciózní a charakterní. Jestli nám někde chybí kvalita, vynahrazujeme to něčím jiným," podotkl Fousek.

V sobotu národní celek v Edenu přivítá Portugalsko s hvězdným kanonýrem Cristianem Ronaldem. Zápas je vyprodaný. "Z hlediska prestiže je to jedna z největších ikon světového fotbalu posledních let. Přestože by se mohlo zdát, že po těch jeho peripetiích v Manchesteru United v úvodu sezony je trošku na sestupné křivce, je to pořád nesmírný tahák pro fanoušky. I pro hráče je to zajímavé. Ten zájem o utkání je veliký," řekl Fousek.

Setrvání v elitní lize A znamená podle něj i finanční přínos. "Tyhle hvězdy sem nejezdí každý den. Je potřeba si toho vážit. Pochopitelně máte větší pravděpodobnost, že budete vyprodávat stadiony, když máme takovéhle soupeře. Druhá věc je možnost sportovní konfrontace s těmi nejšpičkovějšími týmy. Proto doufám, že se nám podaří udržet ve skupině A," prohlásil Fousek.

Pokud by se reprezentantům nepovedlo zachránit, podle Fouska by to neohrozilo pozici trenéra Šilhavého, s nímž FAČR na jaře prodloužila smlouvu na příští kvalifikační cyklus o mistrovství Evropy.

"Cílem je samozřejmě záchrana v lize A, ale na druhou stranu naším hlavním cílem je pochopitelně postup na Euro 2024. Kvalifikace se losuje na začátku října, losování se zúčastníme (s trenérem). Nepředpokládám, že by případné neudržení na to mělo nějaké dopady," řekl Fousek.

FAČR je podle něj prakticky dohodnutá na tom, že v druhém z listopadových přípravných zápasů bude hrát reprezentace v Turecku. Předtím bude národní celek, který se nekvalifikoval na nadcházející mistrovství světa do Kataru, hostit v Olomouci Faerské ostrovy. "Zápas s Tureckem se dolaďuje. Dá se s tím počítat jako s definitivou. Bylo by to v Gaziantepu," uvedl Fousek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď