Česko zažilo letní den, do zoologických zahrad dorazily tisíce lidí

foto Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku navštívilo 9. května 2021 díky příznivému počasí velké množství lidí. Nadále platí kvůli protiepidemickým opatřením limit počtu návštěvníků a povinná ochrana dýchacích cest.

Praha - Česko v neděli zažilo výrazné oteplení. Na více než 50 stanicích bylo minimálně 25 stupňů Celsia, což je hranice pro letní den. Počasí lákalo ven tisíce lidí, plno bylo zejména v zoologických zahradách, které mají kvůli protiepidemickým opatřením stále omezenou kapacitu. V jejich okolí někde kvůli zájmu lidí kolabovala doprava. V pondělí a v úterý by mělo být ještě tepleji, meteorologové čekají tropické třicetistupňové teploty. Ve středu se ale znovu ochladí.

Fotogalerie

Teplé počasí dnes bylo zejména v západní části země, jižních Čechách a okolí Prahy. Nejvíce naměřili v Plzni - Bolevci, a to 28 stupňů Celsia. Více než 27 stupňů bylo například v Husinci, Dobřichovicích, Dobřanech nebo na stanici Praha - Komořany. Teplotní rekordy pro 9. květen ale padaly jen výjimečně.

Zoologická zahrada v Troji dosáhla maximálního množství 4000 návštěvníků již za hodinu a čtvrt po otevření. Lidé komplikovali dopravu v oblasti, situaci musela na místě řešit dopravní policie se strážníky. Ze stejného důvodu musela policie po poledni uzavřít příjezdové komunikace k zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Od rána do 12:30 ji navštívilo 3500 lidí. Tisíce návštěvníků přilákala rovněž ostravská zoo. Také tam museli strážníci řešit problémy v dopravě.

Hodinu po poledni naplnila maximální kapacitu zoologická zahrada v Liberci. Jihlavská zoo musela zavírat pokladny už hodinu před polednem, aby dodržela povolený počet lidí. Velký zájem zaznamenala i zoo ve Dvoře Králové nad Labem, dnes dopoledne do ní přišlo 2840 lidí. Limit je 3000 návštěvníků, zoo prodává vstupenky online. Zavřený je zatím tamní areál afrického a lvího safari zoo, který otevře 15. května, kdy začne hlavní návštěvnická sezona.

Zoologické zahrady mohly po několikaměsíční pauze zhruba v polovině dubna. Naplnit ale mohou maximálně 20 procent kapacity, stále zavřené jsou navíc vnitřní prostory.

Okolo 400 lidí si v sobotu i dnes nenechalo ujít výšlap na hrad Bezděz nedaleko Máchova jezera. Najednou může být uvnitř až 160 lidí. "To možná naplníme při červencových dnech, ale teď ne. Lidé chodili po malých skupinách, dvojice nebo rodiny," uvedl kastelán Bezdězu Kamil Seidl. Na Ještědu, kde by za podobného počasí byly tisíce lidí, byl dnes zájem zhruba třetinový. "Jsme omezení uzavírkou silnice od Liberce a faktem, že nejezdí lanovka," uvedla za provozovatele hotelu a občerstvení na Ještědu Milena Lánská.

V pondělí teploty na některých místech Česka vystoupají nad 30 stupňů Celsia, což je hranice tropického dne. Tepleji má být v Čechách, na Moravě mají být maxima okolo 28 stupňů. Tropické teploty mohou být i v úterý. Ve středu se ale ochladí, někde budou nejvyšší teploty pouze okolo 13 stupňů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď