Česko zasáhl silný vítr a stoupaly hladiny řek

foto Ilustrační foto - Silný vítr poničil v noci na 11. března 2019 střechu Domova mládeže v Havlíčkově ulici v České Lípě.

Praha - Česko v neděli odpoledne opět zasáhl silný vítr a také stoupaly hladiny některých řek. Vítr dosáhl síly orkánu, podobně jako při bouři Sabine před dvěma týdny. Na Sněžce měl večer rychlost až přes 187 kilometrů za hodinu. Vítr odpoledne a večer omezil dopravu na zhruba třech desítkách železničních tratí a působil také nehody. Třeba na Karlovarsku shodil strom na autobus, dva lidé při tom byli lehce zraněni. Kvůli větru také zůstaly na západě Čech stovky domácností bez proudu.

Vítr o rychlosti zhruba 187 kilometrů za hodinu zaznamenali meteorologové na Sněžce v 19:00. Rychlost se tak přiblížila údajům při bouři Sabine, kdy na Sněžce meteorologové naměřili vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu.

Silný vítr působil odpoledne a večer problémy v dopravě, a to hlavně v Čechách. Na zhruba třech desítkách železničních tratí vítr omezil, nebo zastavil dopravu. Na některých místech Správa železnic z bezpečnostních důvodů snížila rychlost vlaků, na jiných místech musely vlaky zastavit kvůli popadaným stromům či přerušenému vedení. Před 23:30 byl provoz omezen ještě asi na dvou desítkách tratí.

Větrem poškozené vedení také přerušilo v části republiky dodávky proudu domácnostem. V Plzeňském a Karlovarském kraji bylo k 20:00 bez elektrického proudu zhruba 500 odběrných míst. "Poruchy zvládáme odstraňovat. Stále ale fouká a prší na celém distribučním území," řekla ČTK mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová.

Vítr také způsobil dopravní nehody. Například na silnici z Hazlova do Aše na Chebsku odpoledne kvůli spadlému stromu bourala dvě auta. Nikdo ale nebyl zraněn, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jakub Kopřiva. V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě. V Karlovarském kraji vyjížděli hasiči od 15:00 k téměř 40 událostem, zejména k padlým stromům. Také v Ústeckém a Libereckém kraji hasiči v souvislosti s počasím zaznamenali několik výjezdů. V Libereckém kraji to bylo většinou kvůli vodě, čerpali ji z neodtékající kanalizace a u několika objektů.

Středočeským hasičům odpoledne také přibylo výjezdů kvůli silnému větru. Od dopoledne do večerních hodin zaznamenali více než stovku zásahů kvůli větru. Většinou odstraňovali stromy popadané přes cesty, nejvíce zásahů měli dosud na Benešovsku. Zatím však nezaznamenali poškozené střechy nebo zranění kvůli větru, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Na Vysočině evidovali hasiči už v podvečer přibližně tři desítky výjezdů, především kvůli odstranění padlých stromů. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Na Českobudějovicku spadl strom i na chatku, nikoho ale nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

Někde stoupaly hladiny řek. Na severu a severovýchodě Čech byly před 23:30 hladiny toků na sedmi místech na nejnižším povodňovém stupni, prvním ze tří. Ve Vestřevi na Trutnovsku dokonce hladina Labe vystoupala na druhý stupeň, tedy povodňovou pohotovost. Po 22:00 už se ale hladiny řek na většině míst, kde se dostaly na povodňové stupně, dál nezvedaly.

Na několika místech v Česku bylo v neděli rekordně teplo. Teplotní rekordy byly podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) překonány na devíti ze zhruba 150 stanic, které zaznamenávají údaje alespoň 30 let. Nejtepleji bylo na jihu Moravy, kde se rtuť v Dyjákovicích na Znojemsku dostala na 16,3 stupně Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď