Česko v sobotu udělilo víza 482 uprchlíkům, o 11 méně než před týdnem

foto Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze, 11. května 2022.

Praha - Víza dočasné ochrany v sobotu Česko vydalo 482 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo o 11 víc. Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza 358.048 běženců. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru. Z registrovaných uprchlíků zůstává v České republice zhruba 75 až 80 procent, uvedl v úterý ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Cizinecké policii se od počátku války před více než třemi měsíci přihlásilo 265.759 lidí, za sobotu jich přibylo 913. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky z Ukrajiny zhruba třetina.

Nejvíce příchozích z Ukrajiny zatím nahlásilo pobyt v Praze, podle aktuálních statistik jich v hlavním městě žije 83.038. Praha se potýká s nedostatkem míst pro uprchlíky. Stanové městečko se 150 místy vybudované v Troji zejména pro běžence, kteří nemají v Česku nárok na dočasnou ochranu, je téměř plné. Aktuálně v něm přebývá 147 lidí, informovali pražští hasiči na twitteru, o den dřív to bylo 111 uprchlíků. V příštích dnech by proto mělo v pražských Malešicích na pozemku České pošty vyrůst druhé stanové městečko.

Údaje o počtu příchozích z Ukrajiny, kteří v ČR zůstávají, jsou podle Rakušana výsledkem pilotního projektu ve čtyřech obcích s rozšířenou působností různých velikostí. Průzkum ukázal, že pětina uprchlíků se zcela jistě nenachází na svých původně daných adresách. U desetiny není úplně jisté, kde nyní jsou. Ministerstvo vnitra plánuje čísla upřesnit podle počtu vydaných dávek a zejména zápisů dětí do škol. Bude podle Rakušana zjišťovat, kde Ukrajinci pracují, na jak dlouho mají pracovní smlouvy či jak dlouho chtějí v Česku zůstat.

Vláda ve středu do konce června prodloužila nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Vládní představitelé zdůrazňují, že na rozdíl od koronavirové krize nynější nouzový stav neomezuje české obyvatele. Potřebný je podle nich kvůli ubytovávání uprchlíků i naplňování zásobníků plynu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď