Česko tlumočilo bývalé čínské velvyslankyni výhrady ke spolupráci s Ruskem

foto Bývalá čínská velvyslankyně Chuo Jü-čen (na snímku z 6. října 2009).

Praha - Bývalá čínská velvyslankyně v České republice Chuo Jü-čen byla přijata na ministerstvu zahraničí. Česko mimo jiné opět tlumočilo výhrady k současné spolupráci Číny a Ruska na pozadí války na Ukrajině, sdělil dnes úřad na dotaz ČTK. Čínské velvyslanectví v Praze dnes ČTK sdělilo, že návštěva čínské delegace v ČR trvá od pondělí do čtvrtka.

"Na MZV ČR byla (velvyslankyně) přijata včera (v úterý) a česká strana využila jednání mimo jiné k tomu, aby čínským partnerům opět tlumočila naše výhrady k současné spolupráci mezi ČLR a Ruskem na pozadí války na Ukrajině," sdělila ČTK mluvčí resortu Lenka Do.

Hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) v úterý napsal, že čínská delegace navštíví osm zemí střední a východní Evropy, aby zmírnila obavy kvůli vazbám Pekingu na Moskvu a neochotě odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu. To, že velvyslankyně navštíví osm evropských zemí, potvrdilo i ministerstvo zahraničí. Hlavním cílem cesty je podle čínských diplomatů diskuse o budoucnosti fungování platformy 16+1, do níž náležejí právě země střední a východní Evropy a Čína, dodal resort.

"Cílem této návštěvy je překonání dopadů pandemie covidu-19, aby zintenzivnily osobní výměny se všemi sektory české společnosti s cílem zlepšení vzájemného porozumění, prohloubení potenciálu spolupráce a společného řešení různých rizik a výzev," uvedla čínská ambasáda.

Delegace má v plánu podle zvláštního zmocněnce čínského ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti Wanga Lu-tchunga navštívit vedle České republiky také Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Polsko. Podle analytiků, které oslovil SCMP, je cílem této cesty minimalizovat dopady čínského postoje k ruské agresi na Ukrajinu.

Mluvčí české diplomacie Do připomněla také schůzku náměstka ministra zahraničí Martina Dvořáka (STAN) s čínským chargé d'affaires v ČR Čangem Mao-mingem před dvěma týdny. Náměstek diplomatovi tehdy sdělil, že podpora Ruska v konfliktu s Ukrajinou by měla dopad na vztahy Evropské unie s Čínou.

Čang Mao-ming v březnu na briefingu s novináři uvedl, že situace na Ukrajině dospěla do fáze, které čínská strana hluboce lituje. Mezinárodní společenství by podle něj mělo podpořit mírové vyjednávání s cílem uklidnit situaci a ukončit konflikt. Zároveň kritizoval sankce vůči Rusku, jež podle Číny nejsou účinným nástrojem k řešení problémů.

Šéfové institucí EU na začátku dubna vyzvali čínské vůdce, aby pomohli ukončit válku na Ukrajině. Zároveň upozornili na to, že evropský blok bude pečlivě sledovat, zda Peking nepomáhá Rusku v pokračování invaze či obcházení sankcí uvalených Západem. Žádného konkrétního příslibu ze strany Pekingu se ale EU nedostalo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď