Česko poslalo ochranné obleky do Itálie a Španělska

foto Ministr zahraničí Tomáš Petříček označuje nálepkami s českou a španělskou vlajkou krabice s humanitární pomocí České republiky, které 29. března 2020 odvážely kamiony z policejního skladu v Opočínku u Pardubic. ČR posílá 20.000 ochranných obleků do Španělska a Itáliie, které jsou nejvíc zasažené koronavirem.

Opočínek (Pardubicko) - Česko dnes zahájilo pomoc Španělsku a Itálii, které jsou nejvíc zasažené koronavirem. Posílá 20.000 ochranných obleků z policejních skladů v Opočínku u Pardubic. Dodávka je rozdělená napůl, každá země dostane 10.000 kusů jednorázových ochranných obleků, které Česko obdrželo z Číny. Jsou certifikované, řekl na místě novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

"Situace je v obou zemích velmi kritická. Jakákoliv pomoc je symbolem nejen solidarity a také snahy společně tu situaci zvládnout," řekl Petříček.

Česko poslalo do Itálie také vzorky masek, které vyrábí ČVÚT s pomocí 3D tisku. Zásilku veze česká spediční firma kamionem do Milána. Do Španělska míří rovněž 90 polomasek české firmy Nanologix. Do Madridu letí speciální letoun.

"Je to iniciativa české vlády, chceme jim dílčím způsobem zvládnout krizi. Jsem rád, že ministerstvo vnitra našlo materiál, který můžeme poskytnout," řekl Petříček. Ochranných obleků má Česko dostatek, českým zdravotníkům nebudou chybět, dodal ministr.

"Pro následující dny je to asi poslední zásilka," řekl ministr zahraničí. Nevyloučil ale, že Česká republika humanitární pomoc ještě potřebným zemích v budoucnu zajistí.

Úřady evidují v Itálii přes 92.000 případů nákazy, podlehlo jí přes 10.000 osob. Nejhůře zasaženým regionem je Lombardie na severu země. Itálie eviduje celosvětově nejvíce případů nákazy po Spojených státech a má nejvíc obětí. První případ nahlásila země ke konci února.

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku od konce ledna překonal 72.000. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, do soboty podlehlo 5690 lidí. Virus nejhůře zasáhl Madrid, s nemocí se také víc potýká severozápadní region Katalánsko. V současnosti je Španělsko čtvrtou nejvíce zasaženou zemí po Spojených státech, Itálii a Číně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď