Česko pokryl první sníh, na silnicích velké problémy nezpůsobil

foto Automobily projíždějí 13. listopadu 2019 po dálnici D1 poblíž Větrného Jeníkova. V pravém pruhu ve směru na Prahu pokračují dělníci v rekonstrukci vozovky. Po nočním sněžení jsou hlavní tahy na Vysočině po chemickém ošetření mokré.

Praha - Část země v noci na dnešek pokryly první sněhové vločky. Mokrý a těžký sníh začal padat v úterý večer a zasypal výše položená místa v Čechách a na Vysočině. Napadlo od pěti do deseti centimetrů, na Šumavě a v Krkonoších meteorologové naměřili i kolem 25 centimetrů. Na silnicích sníh vážnější problémy nezpůsobil. Podle varování meteorologů bude v Čechách v polohách nad 400 metrů sněžit i v dalších hodinách. V noci a ve čtvrtek ráno se může tvořit náledí.

Bohatou sněhovou nadílka dnes dostaly hlavně Krkonoše. Třeba u hřebenové Luční boudy v Krkonoších v nadmořské výšce 1415 metrů bylo v podvečer okolo minus čtyř stupňů Celsia a asi 30 centimetrů sněhu. "Od úterního večera do teď nasněžilo okolo 25 centimetrů sněhu," řekla dnes v 17:00 Klára Sovová z Luční boudy.

V Krkonoších ani Orlických horách dnes ale kvůli počasí zásadní komplikace nevznikly. Silničáři v Královéhradeckém kraji od úterý, kdy na horách začalo sněžit, najezdili téměř 1000 kilometrů a spotřebovali 40 tun posypových materiálů. Silnice díky tomu zůstaly sjízdné bez omezení. Na horách byla na vozovkách rozbředlá vrstva sněhu.

Až 20 centimetrů těžkého mokrého sněhu dnes napadlo v Libereckém kraji. Vydatně sněžilo hlavně v Jizerských horách, kam už vyrazili první běžkaři. Stopu si ale musí zatím prošlapávat sami. Lyžařská magistrála se strojově neupravuje, sněhu je málo.

Ani v Libereckém kraji dnes žádné velké problémy na silnicích hlášené nebyly. Nehod nebylo mnoho a většinou se obešly bez vážných zranění. Nejvážnější byla zřejmě odpolední nehoda v Horní Libchavě na Českolipsku, kde osobní auto porazilo dítě. Se středně těžkým zraněním ho sanitka odvezla do pražské nemocnice v Motole.

O stavu vozovek v Libereckém kraji se dnes ráno jel přesvědčit krajský ředitel silničářů Petr Šén. Namísto rozmarů počasí ho ale zaskočil uprchlý velbloud, který se procházel na silnici u Bedřichova na Jablonecku. Jiný silničář zase narazil na koně. Nikomu se ani v jednom případě nic nestalo. Zvířata se dostala z ohrady poté, co ji poškodil padající sníh.

Na nejvytíženější české dálnici D1 dnešní sněžení větší komplikace nezpůsobilo. Silničáři na Vysočině nasadili na údržbu dálnice čtyři vozy, dva z nich vyjíždějí z Humpolce, v němž Ředitelství silnic a dálnic nedávno zřídilo jejich stanoviště. Vozovka je podle dispečerů ze Střediska správy a údržby dálnic ve Velkém Beranově mokrá. Závažnější problémy sněžení nepřineslo ani na jiných místech Vysočiny.

V Čechách bude podle meteorologů sněžit v polohách nad 400 metrů nad mořem i v dalších hodinách. Na většině území Čech a na jihu Moravy se pak v druhé polovině noci na čtvrtek a ráno bude při ochlazení tvořit na silnicích a chodnících náledí či zmrazky. V pátek a v neděli se očekává silný vítr, který bude hlavně na Českomoravské vrchovině dosahovat v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď