Česko podle Vojtěcha nepodceňuje opatření ke koronaviru

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupil 26. ledna 2020 na Letišti Václava Havla v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci a plánovanému postupu ohledně výskytu onemocnění koronaviru v Evropě.

Praha - Opoziční ODS neprosadila ve Sněmovně návrh, aby dnes vláda informovala poslance o opatřeních souvisejících s novým koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navzdory tomu zákonodárce ujišťoval, že Česko situaci nepodceňuje a není důvod k jakékoli panice. Onemocnění se zatím u nikoho v České republice podle ministra neprokázalo.

Vojtěch zdůraznil, že všechny orgány veřejného zdravotnictví, zejména hygienické stanice a infekční oddělení, jsou v pohotovosti. "Všichni vědí, co mají dělat," řekl. Ministr také upozornil na to, že Světová zdravotnická organizace dosud nedefinovala onemocnění koronavirem jako vysoce nakažlivou nemoc, úmrtnost představují zhruba tři procenta.

"Opatření jsou dostatečná," soudí Vojtěch. Mnohem větší problém představují podle něho chřipková onemocnění. "Jsme na hraně epidemie," uvedl ministr. Na chřipku podle něho letos zemřelo v Česku už 12 lidí.

Debatu o opatřeních proti koronaviru navrhoval Bohuslav Svoboda (ODS). Rovněž on zdůrazňoval, že jeho cílem není vyvolávat paniku, která ani není, jak řekl, namístě. Svoboda chtěl údaje například o lůžkových kapacitách i kapacitách personálu a o počtu zdravotnických pomůcek.

Virus se začal loni šířit z čínského Wu-chanu. Některá opatření přijalo pražské letiště, například lety z Číny jsou směřovány ke dvěma vstupům do příletové části haly. Celosvětově je kolem 4500 případů onemocnění, většina v Číně. Nemoci podlehlo přes 100 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 23. února 2020

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď