Lipavský: Polsko nabídlo, jak dopravit ropu do českých rafinerií

foto Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi (na snímku z 2. května 2019).

Berlín - Polská strana představila na dnešním jednání nabídku, jak by bylo možné dopravit ropu do dvou českých rafinerií držených polskou společností PKN Orlen v dřívějším termínu než za dva či tři roky. Na dotaz ČTK to dnes po jednání se svým protějškem Zbigniewem Rauem ve Varšavě řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle pemiéra Petra Fialy potřebuje Česko garance pro případ embarga na ruskou ropu.

Premiér Petr Fiala ve středu po jednání vlády řekl, že Česko je připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy do EU, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou do ČR ropu dopravit. Česká vláda se podle ministerského předsedy snaží dosáhnout odkladu na dva, případně tři roky. Pak bude připravena podpořit šestý evropský sankční balíček.

"Polská strana představila konkrétní nabídku, jak bychom mohli 'dostat' ropu do dvou českých rafinerií, které jsou shodou okolností drženy polskou PKN Orlen, dříve," řekl Lipavský. "Nicméně to je nabídka, která byla pouze vznesena. Teď se musíme zabývat tím, nakolik je realizovatelná, co to všechno znamená," dodal. Rafinerie jsou v Kralupech nad Vltavou a Litvínově.

Evropská komise (EK) navrhuje mimo jiné do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do EU. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země.

"Samozřejmě aktivně hledáme a pracujeme na co nejrychlejších řešeních. Na druhou stranu si nemůžeme zavřít dveře k tomu, abychom nějakým zásadním způsobem narušili dodávky v rámci České republiky," poznamenal šéf české diplomacie. "V tuhle chvíli musíme jít po tom, co máme jistého, a to je pozice, kterou prezentoval pan premiér. Pokud se objeví nějaké rychlejší řešení, tak po něm půjdeme," doplnil Lipavský.

Zajistit dodatečné a dostatečné dodávky ropy od alternativních dodavatelů mimo ropovod Družba by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely trvalo přibližně 30 až 40 dní. Takové období by pokryly zásoby Správy státních hmotných rezerv (SSHR), které vydrží zhruba 94 dní.

Síkela ale považuje za nutné zajistit rozšíření kapacity ropovodů. Nejvhodnější je podle jeho středečního vyjádření ropovod TAL (Transalpinský ropovod) vedoucí z italského Terstu, což je také součástí dříve avizovaného energetického balíčku. "Má nyní kapacitu přibližně 38 milionů tun ročně, technicky je připraven na navýšení přibližně o 2,5 milionu tuny," řekl ministr. Čeká se na povolení bavorských úřadů, Síkela v březnu požádal německého spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka o zrychlení řízení.

Česko podle Fialy potřebuje garance pro případ embarga na ruskou ropu

Česká republika v případě embarga na ruskou ropu potřebuje záruky, že obyvatelé Česka a české společnosti nezůstanou bez benzinu a nafty. Během dnešní návštěvy Berlína to novinářům řekl český premiér Petr Fiala. Za klíčovou proto považuje evropskou solidaritu v cestě za energetickou nezávislostí na Rusku.

"V případě České republiky je velice důležité, pokud máme vyhlásit embargo na ruskou ropu, abychom měli garanci, že v Česku budou mít naši občané a naše firmy dostatek benzinu a nafty, a to lze zajistit například tím, že se rozšíří kapacita ropovodu z jihu, tedy ropovodu TAL," řekl Fiala.

Transalpinský ropovod (TAL) vedoucí do Německa a Rakouska z italského Terstu, kam tankery přivážejí ropu z celého světa, je pro Česko klíčovou ropnou tepnou. Na TAL je Česko napojeno přes produktovod IKL. Tento ropovod vede z bavorského Vohburgu an der Donau do Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Díky IKL se Česko před 26 lety zbavilo plné závislosti na ruské ropě.

Fiala zdůraznil, že Česko je kvůli své poloze uprostřed Evropy na konci tras produktovodů, proto je nezbytné zajistit, aby v případě zastavení dodávek plynu a ropy z Ruska měla země dostatek surovin. Uvedl, že v podobné situaci jsou také Slovensko, Maďarsko a částečně Rakousko.

Česko proto podle Fialy potřebuje pomoc a spolupráci dalších evropských zemí při nahrazování ruských surovin. "Mimo jiné i proto, že my jsme na konci všech těch potrubí a vedení, které Evropou vedou," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď