Česko opět zasáhla vichřice, bez proudu byly až desetitisíce lidí

foto Pracovníci energetické skupiny ČEZ opravovali 24. února 2020 v Křižanově, části obce Hrob na Teplicku, elektrické vedení poškozené vlivem silného větru.

Praha - Českou republiku v neděli a v noci na dnešek zasáhl velmi silný vítr. Podle meteorologů největší nárazy větru byly v neděli večer na polské straně Sněžky, kde dosáhly rychlosti 223 kilometrů za hodinu, na české straně to bylo 180 km za hodinu. Popadané větve a stromy zkomplikovaly dopravu na železnici i silnicích a přerušily dodávky proudu. Energetici je průběžně obnovují, ráno bylo bez elektřiny 38.000 odběratelů, pozdě odpoledne jich bez proudu zůstávalo už jen 1300.

V porovnání s větrnou bouří Sabine, která zasáhla republiku před 14 dny, jsou tentokrát následky menší.

Distribuční společnost ČEZ odpoledne evidovala 1300 domácností bez elektřiny, E.ON již všechny poruchy odstranil. Podle ČEZ zůstávaly problémy zejména v Libereckém kraji, obnovení dodávek předpokládá ještě dnes. "Předběžný odhad škod na distribučním zařízení ČEZ Distribuce je 15 milionů korun," uvedla mluvčí společnosti Soňa Holingerová. E.ON sice již všechny odběratele do sítě připojil, ale opravy vedení má v plánu i v úterý. "Tyto opravy již však nebudou mít na klienty vliv," uvedla mluvčí firmy Martina Slavíková.

V porovnání s ránem se zlepšila situace i na železnici, kde kvůli následkům větru ráno nejezdily vlaky na desítce úseků lokálních tratí, zejména na severu Čech a na Vysočině. Před polednem tam byl provoz obnoven. Výjimkou jsou dva úseky tratí mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy, kde bude provoz podle Správy železnic obnoven v úterý a místo vlaků tam budou do té doby jezdit autobusy.

Video: Oprava vedení v Křižanově na Teplicku
24.02.2020, 12:47, autor: Hájek Ondřej, zdroj: ČTK

Hasiči evidují od neděle kvůli silnému větru a dešti stovky výjezdů. Podle jejich mluvčí Nicoly Studené byla nejhorší situace mezi nedělní 21:00 a půlnocí, kdy zasahovali u více než 500 případů. Státní podnik Lesy ČR vzhledem k situaci proto nedoporučuje lidem vstup do lesů. Podle jeho odhadu ale nedělní vichřice nadělala v lesích menší škody než větrná bouře Sabine před dvěma týdny, kdy poničila na 950.000 stromů. Podnik, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, tehdy odhadl až na 300 milionů korun.

Co do počtu případů, hasiči nejčastěji vyjížděli ve středních Čechách. V neděli a noci na dnešek tam odstraňovali následky silného větru ve zhruba 250 případech, nejčastěji to byly popadané stromy na silnici, na elektrické vedení a podobně. Zasaženy byly hlavně okresy Benešov, Mladá Boleslav a Praha-východ.

Jen o něco méně výjezdů měli hasiči od nedělního odpoledne do dnešního dopoledne v Libereckém kraji, zaznamenali zhruba 200 případů a stejně jako v jiných regionech to byly zejména popadané stromy.

Na jihu Čech a v Pardubickém kraji vyjížděli kvůli nepříznivému počasí k více než 150 případům. V Plzeňském kraji jich měli přes 120. V kraji navíc pršelo, ale záchranáři nemuseli vyjíždět kvůli vyšším hladinám řek nebo zatopeným domům.

Naopak v Královéhradeckém kraji voda ze silných dešťů na několika místech ucpala kanalizace a zatopila domy. Nedělní déšť a tání navíc zvedly hladiny řek, s ustáváním deště ale po půlnoci začaly klesat a dnes dopoledne byly všechny bez povodňových stupňů. Hasiči od nedělního odpoledne do dnešního poledne v kraji řešili asi 90 událostí způsobených větrem a deštěm.

Problémy vítr působil také na Moravě. V Olomouckém kraji měl na svědomí několik stržených střech, nebezpečně nakloněný komín a popadané stromy. Hasiči tam do dnešního odpoledne zasahovali u 120 takových případů, nejvíce jich bylo na Šumpersku. V porovnání se silným větrem, který zasáhl kraj před 14 dny, byly ale jeho následky podle hasičů menší. V Moravskoslezském kraji hasiči do dnešního poledne měli kvůli počasí 110 zásahů a na jihu Moravy evidovali více než stovku polámaných stromů nebo poničených střech.

Jihočeský kraj

Energetici obnovili dodávky elektrického proudu všude v Jihočeském kraji. Kvůli silnému větru bylo ráno bez elektřiny 3400 domácností. ČTK to řekla mluvčí distribuční společnosti E.ON Martina Slavíková. Kvůli silnému větru hasiči na jihu Čech zasahovali od nedělního poledne do dnešního rána u 166 případů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy.

"Vítr se přehnal přes celý kraj," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. S výjimkou Strakonicka, kde byl počet zásahů nižší, hasiči vyjížděli v každém okrese k více než dvěma desítkám událostí. Kromě popadaných stromů šlo o uvolněné střešní plechy a tašky.

"Přestože dodávky elektřiny jsou plně obnoveny, budou opravy vedení a odstraňování škod v terénu probíhat i během zítřka (úterý), tyto opravy již však nebudou mít na klienty vliv," uvedla Slavíková.

Silný vítr tak způsobil v Jihočeském kraji problémy podruhé v krátké době. Před dvěma týdny přerušil dodávky elektřiny v některých místech na několik dní a výrazně omezil i provoz na železnici.

Jihomoravský kraj

Přes Jihomoravský kraj se v noci na dnešek přehnala vichřice s prudkým deštěm. Hasiči vyjížděli na desítky míst, zejména odstraňovali popadané stromy a větve ze silnic nebo uvolněné části střech. Nikdo se podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky nezranil. Některé autobusové linky nabíraly zpoždění. Asi 5300 domácností bylo bez elektřiny, hlavně na Blanensku a Břeclavsku. Přes den se podle mluvčí společnosti E.ON podařilo připojit k elektřině všechny domácnosti, kterým firma v kraji elektřinu dodává.

Bez elektřiny byly podle odle mluvčí E.ON Martiny Slavíkové například Šitbořice, Velké Němčice nebo Nikolčice. "Příčinou poruch byl silný vítr, který lámal stromy a větve, které pak popadaly na vedení a poškodily ho, nejčastěji bývají zničené vodiče a izolátory," popsala situaci. Přes den se pak podařilo nejen na územi jižní Moravy, ale na celém distribučním území E.ON připojit k elektřině všech 11.600 domácností, které byly ráno v několika krajích bez proudu. Pracovalo na tom přes 200 techniků a dispečerů.

Fronta kolem půlnoci postupovala od severozápadu, nejprve tak zasáhla Blanensko a sever Brněnska, právě tam měli nejvíc výjezdů hasiči. Mezi obcemi Rájec-Jestřebí a Němčice na Blanensku zasahovaly čtyři jednotky u většího počtu popadaných stromů.

"Situace byla na místě natolik nebezpečná, že se jednotky vzhledem k padajícím stromům musely nejprve stáhnout, než se situace uklidnila a mohly zahájit odstraňování stromů ze silnice," uvedl mluvčí hasičů Mikoška.

Od nedělních 19:00 do pondělních 07:00 hasiči napočítali téměř stovku výjezdů kvůli počasí. Na Blanensku jich bylo 51, na Brněnsku 24. Dopoledne už byla situace klidnější, celkem hasiči kvůli silnému vichru evidovali asi 110 výjezdů.

Kvůli počasí a popadaným stromům se mohly ojediněle zpožďovat některé autobusové linky. Nejvíce případů evidoval provozovatel Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje kolem Boskovic, Blanenska a Tišnova.

Fronta s prudkými srážkami přešla přes jižní Moravu po velmi teplém dni. V Dyjákovicích na Znojemsku teplota v neděli vystoupala až na 16,3 stupně.

Královéhradecký kraj

Silný vítr v Královéhradeckém kraji v neděli odpoledne a v noci na dnešek lámal stromy a ničil střechy. Voda ze silných dešťů na několika místech zanesla kanalizace a zatopila domy. Hasiči od nedělního odpoledne do dnešního poledne řešili asi 90 událostí způsobených větrem a deštěm. Obešlo se to bez zranění. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Na Sněžce meteorologové v neděli večer zaznamenali náraz větru o rychlosti 223 kilometrů za hodinu.

Video: V Rychnově nad Kněžnou poškodil spadlý strom oplocení kostela
24.02.2020, 13:20, autor: ČTK/David Taneček, zdroj: ČTK

Energetici v Královéhradeckém kraji evidovali dnes ráno 12 poruch na vedeních vysokého napětí, zejména na Trutnovsku, Náchodsku, Jičínsku a Hradecku. Bez elektřiny bylo ráno přes 4000 odběratelů. Za dopoledne se situace výrazně zlepšila. "Obnovujeme dodávku elektřiny do posledních 300 domácností. Předpoklad kompletního obnovení dodávek je v odpoledních a podvečerních hodinách," uvedla po 13:00 regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

V Dolních Starých Bukách na Trutnovsku v nepřímé souvislosti s vichřicí dnes po poledni vypukl požár garáže. Majitelé se větrem poničenou střechu snažili opravit, ale při sváření lepenky jim střecha vzplála. Hasiči škodu odhadli na čtvrt milionu korun.

Nejvíce událostí měli hasiči hlášeno z Trutnovska, a to 44. Po více než dvaceti událostech bylo na Náchodsku a Jičínsku, deset na Rychnovsku a sedm na Královéhradecku. "Ve většině případů hasiči odstranili stromy ze silnic. U Týniště nad Orlicí odstranili strom z trakčního vedení na železnici," řekla mluvčí.

V Rychnově nad Kněžnou poškodil spadlý strom v Kolowratské ulici historické oplocení. Se zajištěním uvolněných částí střech pomohli hasiči ve Strážném, Vrchlabí, České Skalici či v Trutnově. V několika případech jednotky čistily ucpané propustky a pomohly s čerpáním vody z objektů. V Hořičkách řidič auta narazil do spadlého stromu a v Dolním Dehtově strom spadl na auto.

V Nové Pace na Jičínsku odstranili hasiči strom spadlý na pergolu. V Hořicích zajišťovali uvolněnou část plechové střechy a komín proti pádu. V Hradci Králové spadl strom na auto. V Lázních Bělohrad hasiči demontovali utrženou satelitní anténu, která hrozila pádem.

S čištěním kanalizace a čerpáním vody hasiči pomohli například ve Svobodě nad Úpou, Špindlerově Mlýně nebo Malých Svatoňovicích. V Horním Maršově instalovala místní jednotka hasičů na několika místech provizorní protipovodňové zábrany.

Řeky v hradeckém kraji klesají, první stupeň již jen na Metuji

Nedělním deštěm a táním vzedmuté hladiny řek v Královéhradeckém kraji začaly s ustáváním srážek po půlnoci klesat. Nejnižší první stupeň povodňové aktivity dnes po 08:00 platil již jen na Metuji v profilu Krčín na Náchodsku. Hranici prvního stupně tam přesahoval o dva centimetry. Vyplývá to dat hradeckého ústředí státního podniku Povodí Labe.

Nejvíce vystoupala hladina Labe ve Vestřevi na Trutnovsku, kde v neděli ve 20:00 přesáhla hranici druhého stupně povodňové aktivity. Od nedělního rána Labe ve Vestřevi stouplo ze 41 až na 148 centimetrů v neděli ve 23:00, průtok v řece se znásobil ze sedmi metrů krychlových za vteřinu na 66 metrů krychlových. Dnes po 08:00 hladina klesla pod hranici prvního povodňového stupně.

Hranici prvního stupně v neděli odpoledne a večer ještě přesáhly hladiny Labe ve Špindlerově Mlýně, Divoké Orlice v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, Úpy v Trutnově a Matuje na Náchodsku.

Nejvíc v hradeckém kraji podle dat Povodí Labe zatím pršelo v Krkonoších a v Orlických horách. Na stanici Labská ve Špindlerově Mlýně od nedělního rána spadlo 73 litrů vody na metr čtvereční. V Orlickém Záhoří napršelo 49 litrů vody na metr čtvereční. V Hradci Králové stanice zaznamenaly výrazně menší srážky, a to 15 litrů vody na metr čtvereční.

Meteorology vydaná výstraha na vzestup hladin v hradeckém kraji platí do dnešní půlnoci. Týká se Vrchlabí a okolí, katastru Dobrušky, Trutnovska a Rychnovska. Meteorologové však předpokládají, že dnes budou hladiny řek postupně klesat.

Liberecký kraj

Hasiči v Libereckém kraji řešili od nedělního odpoledne kvůli silnému větru zhruba 210 událostí, vyjížděli hlavně ke spadlým stromům. Vítr se dnes dopoledne utišil a přestalo i pršet. Bez proudu bylo ráno 4600 odběratelů, vpodvečer zbývalo obnovit dodávky pro zhruba tisíc domácností a situace se dál zlepšovala. Problémy byly ráno i na železnici, někde vlaky nejezdily, jinde se zpožďovaly. Déšť zvedl hladiny pěti řek, jako poslední se do normálu vrátila před 16:00 Jizera v Železném Brodě. Vyplývá to z údajů od hasičů, energetiků a Povodí Labe.

Nejsilnější poryv větru zaznamenali v kraji meteorologové v noci v Desné v Jizerských horách - 101,5 kilometru v hodině. "V nížinách to bylo v Liberci 26,6 metru za sekundu (95,8 km/h)," uvedl Martin Hynčica z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Od nedělního rána místy v kraji napršelo až 50 litrů na metr čtvereční, nejvydatnější srážky byly v horách, hlavně v oblasti Harrachova a Dvoraček v Krkonoších.

Bouře škodila v celém kraji. Nejvíce zásahů měli hasiči do půlnoci. Nejčastěji vyjížděli ke spadlým stromům, strženým drátům vedení a v několika případech čerpali vodu ze zatopených sklepů. Ve Vojanově ulici v Liberci spadl strom na rodinný dům. Strom uvěznil v Liberci i obyvatele domu v Hanychovské ulici. V Rokytnici nad Jizerou připravil vítr jeden z domů o střechu. Hasiči pomáhali také v Paceřicích na Liberecku, kde silný vítr převrátil návěs nákladního vozu.

V Dobranově na Českolipsku najel v neděli večer vlak do spadlé větve v kolejišti. "Ve vlaku cestovalo 30 cestujících, pro které dopravce zajistil náhradní přepravu," uvedla mluvčí hasičů Lucie Hložková. Popadané stromy zastavily ráno regionální vlaky na Frýdlantsku a Českolipsku, vlaky nejezdily ani mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou na Semilsku. Omezený provoz byl na tratích ze Smržovky do Tanvaldu a Josefova Dolu na Jablonecku. Zpoždění nabíraly vlaky na tratích z Turnova ve směru na Hradec Králové a Prahu.

Na první povodňový stupeň vystoupaly v noci hladiny pěti řek v kraji, všechny už se vrátily do normálu. Meteorologové v předpovědi varují, že k večeru by mělo opět začít pršet a ve vyšších polohách sněžit. Zesilovat bude i vítr, večer na horách v nárazech může dosahovat rychlosti 70 kilometrů v hodině.

Olomoucký kraj 

Několik stržených střech, nebezpečně nakloněný komín ale i desítky případů popadaných stromů má na svědomí silný vítr, který v noci na dnešek zasáhl Olomoucký kraj. Na Šumpersku najel vlak do popadaných kabelů, na některých místech odklízeli hasiči stromy z trati. Hasiči do odpoledních hodin zasahovali u 120 případů, nejvíce jich bylo na Šumpersku, sdělil dnes ČTK jejich mluvčí Zdeněk Hošák. Silný vítr zasáhl kraj také před 14 dny, tehdy byly následky větší.

K událostem kvůli poryvům větru začali hasiči vyjíždět v neděli po 22:00. Z celkového počtu 120 výjezdů měli hasiči nejvíce práce na Šumpersku, kde měli pět desítek výjezdů, a také na Olomoucku se čtyřmi desítkami případů. Nejvíce bylo popadaných stromů a to téměř ve stovce případů, hasiči řešili také devět utržených střech. "Během noci hasiči v nemocnici v Přerově zajišťovali uvolněné plechy na střeše administrativní budovy, pacientů se tato situace nijak nedotkla," uvedl Hošák.

V Moravském Berouně hasiči likvidovali strom nakloněný nad železniční tratí, stromy z trati odstraňovali také v Bohdíkově na Šumpersku. Na některých místech je zaměstnala voda - v Uničově čistili slav od naplavenin, v Horní Lipové na Jesenicku zase vozovku od naplavenin. V Dřevohosticích na Přerovsku museli hasiči snést ze střechy výchovného ústavu komín s nástavbou pro čapí hnízdo, který poškodil prudký vítr.

Vítr strhl střechu z objektu také na olomouckém Svatém Kopečku, skončila v zahradě. Na několika místech vítr rovněž strhl dráty elektrického vedení. "U Hoštejnu najel vlak do popadaných kabelů, jednalo se o situaci bez nutnosti evakuace cestujících a nedošlo k žádným komplikacím či zranění," doplnil mluvčí.

Silný vítr zasáhl Olomoucký kraj také před 14 dny. Bouře Sabine tehdy udeřila rovněž v noci na pondělí a hasiče zaměstnávala až do středy. Bouře zanechala škody na střechách, autech či lesích. Hasiči měli kvůli silnému větru 271 zásahů.

Pardubický kraj

Silný vítr způsobil v noci na dnešek v Pardubickém kraji značné problémy. Hasiči museli na mnoha místech odstraňovat spadlé a zlámané stromy a větve. Energetici odstraňují poruchy na rozvodné síti. "Od nedělní 23:00 do dnešních 7:00 zasahovali hasiči u 156 událostí v souvislosti se silným větrem," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Vítr poničil také několik střech. Létající plechovou krytinu z restaurace v Pardubicích na třídě Míru odklízeli hasiči kolem půlnoci. Museli povolat lezeckou skupinu, která se dostala na střechu vikýřem a plechy připevnili. V Radiměři na Svitavsku majiteli uletěla celá garáž, hasiči ji demontovali a zajistili.

Kvůli poruchám bylo v kraji mnoho odběrných míst bez proudu, poruchy energetici postupně odstraňují. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové bylo v 6:00 v regionu 23 poruch na vedeních vysokého napětí, bez elektřiny přes 5000 odběrných míst, zvláště na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku. V 11:00 se počet snížil na sedm poruch a 800 domácností bez energie. "Předpokládáme, že bychom poruchy na vedení vysokého napětí opravili dnes odpoledne, na nízkém napětí, které se stále objevují, pak později," řekla ČTK Lapáčková Beránková.

Spadlé stromy přerušily provoz na železniční trati mezi Svitavami a Březovou nad Svitavou na koridoru na Brno, poškozeno bylo i trakční vedení. Ve 4:50 byla obnovena jízda po jedné ze dvou traťových kolejí, vlaky nabírají asi deset až 20 minut zpoždění. Na přechodnou dobu byla zablokována také lokální trať ze Svitav do Květné.

Středočeský kraj

Vítr ve středních Čechách lámal stromy. V neděli a v noci na dnešek vyjížděli hasiči kvůli odstraňování následků silného větru ve zhruba 250 případech. Nejčastěji šlo o popadané stromy na silnici, na elektrické vedení a podobně, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi byla dopoledne kvůli spadlým stromům uzavřená silnice.

"Nejvíce zasažené okresy byly v neděli Benešov, Mladá Boleslav a Praha-východ," uvedla Kereková. Od půlnoci do 06:30 evidují hasiči 50 událostí. Během noci vítr postupně slábl.

Stromy také zastavily brzy ráno provoz na několika středočeských železničních tratích. Vlaky nejezdily mezi Mělníkem a Mšenem, Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, Milínem a Příbramí a také mezi Zbraslavicemi a Malešovem na Kutnohorsku. Provoz na nich byl obnoven před 09:00.

Podle provozního náměstka středočeské krajské správy silnic Tomáše Račáka krajští silničáři sedmkrát vyjížděli odstraňovat závady ve sjízdnosti silnic, důvodem byly také hlavně spadlé stromy. Například u Týnce nad Sázavou na silnici II/107 vyvrácený strom poškodil svodidla, v Chrášťanech u Prahy ležely na silnici II/605 polystyrenové desky. "Z důvodu pádu několika stromů na silnici II/101 v Břežanském údolí byla komunikace v době od 23:00 do 01:00 uzavřena, stromy odstraněny a provoz obnoven," uvedl Račák.

Ještě dnes ráno byla kvůli spadlým stromům a nebezpečí, že mohou spadnout další, uzavřena silnice II/116 mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi. Provoz byl obnoven kolem poledne.

Ve Středočeském kraji bylo v 06:00 podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové 5600 míst bez elektřiny. "Situace se již uklidnila, ve středních Čechách evidujeme jen čtyři poruchy na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je 1200 odběrných míst," informovala po 08:00 mluvčí. Odpoledne byly bez proudu už jen desítky domácností, kompletní obnovení dodávek předpokládají energetici do dnešních podvečerních hodin.

Ústecký kraj

Hasiči zasahovali v Ústeckém kraji z neděle na pondělí kvůli silnému větru u 113 událostí. Odstraňovali spadlé stromy, uvolněné plechy, spadlé dráty a další překážky, uvedli hasiči na svém twitteru. Společnost ČEZ v kraji eviduje 3500 rodin bez elektřiny, informovala novináře mluvčí společnosti Soňa Holingerová. Příčinou poruch jsou pády stromů a větví do vedení, dodala.

Hasiči odstraňovali 88 popadaných stromů, v dalších 20 případech uvolněné plechy, střechy a dráty. "V Podbořanech spadl strom na dům. V Děčíně na veřejné osvětlení," uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Dodal, že v Kadani se uvolnila plastová stěna, v Mostě hasiči odstraňovali uvolněnou plastovou střechu u zastávky. V Dubí na Teplicku byli u utržené plechové střechy garáže. V Teplicích padl strom na auto.

Nejvíce výjezdů bylo podle Marvana na Děčínsku, a to 24. Hasiči vyjeli ke 21 událostem na Teplicku, dalších 19 událostí hlásili lidé na Ústecku.

Vítr zkomplikoval i železniční dopravu. Podle údajů Správy železnic nejezdí některé vlaky na Děčínsku z Krásné Lípy do Rumburku a do Rybniště, ze Šluknova do Dolní Poustevny a z Rumburku do Šluknova.

Kraj Vysočina

Hasiči na Vysočině měli v souvislosti s počasím od nedělního odpoledne asi 280 výjezdů, nejvíc je zaměstnaly popadané stromy. Dnes dopoledne se situace začala uklidňovat, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Pády stromů někde přerušily dodávky energie, silniční dopravu i provoz na železnici. Mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy začnou vlaky zřejmě jezdit až v úterý. Stromy popadané kvůli silnému větru tam poškodily i trakční vedení. Opravy na hůře dostupné trati měly podle původních informací skončit dnes v poledne.

"Nejhorší byla situace v nočních a brzkých ranních hodinách, po 9:00 se začala situace v kraji postupně uklidňovat a teď už máme opravdu minimum výjezdů v souvislosti s počasím," řekl Musilová po 14:00.

Vlaky na trati 225 u Jihlavy přestaly jezdit v neděli okolo 18:30. Nahradily je autobusy. "Provoz bude obnovený až zítra (v úterý), stromy tam spadly i na trakci, takže oprava je prostě delší," řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. České dráhy na svém webu zatím stále informují, že předpokládaný konec omezení je dnes v 18:00.

Od noci byla na Žďársku kvůli popadaným stromům neprůjezdná silnice mezi obcemi Sirák a Újezd. Stromy blokovaly i silnici mezi Chroustovem a Bohdalovem. Zprovoznit se komunikace podařilo dopoledne. V obci Jestřebí na Jihlavsku nebo Dolní Bory na Žďársku spadly v noci stromy na zaparkovaná auta. Kvůli stromu nebo větvím spadlým na silnici se stalo několik nehod, nikdo se nezranil, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Pády stromů a vítr poškodily elektrická vedení. Společnost E.ON zásobující většinu Vysočiny evidovala ráno asi 2000 domácností bez proudu, hlavně na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku, během dne se všechny dodávky podařilo obnovit. Většinu dodávek obnovila i společnost ČEZ, která je dodavatelem na Havlíčkobrodsku, v podvečer tam zůstávaly bez proudu jen desítky odběrných míst, uvedla mluvčí Šárka Lapáčková Beránková.

Zlínský kraj

Kvůli nedělnímu a dnešnímu silnému větru evidují energetici ve Zlínském kraji opět poruchy na vedení vysokého i nízkého napětí. Bez elektřiny bylo dnes ráno zhruba 1700 domácností na Zlínsku a na Vsetínsku. ČTK to sdělila mluvčí společnosti E-ON Martina Slavíková a mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol. Hasiči v souvislosti se silným větrem vyjížděli v regionu k 36 událostem, především popadaným stromům a větvím na silnice, uvedl mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

Na Zlínsku bylo dnes ráno podle Slavíkové bez elektřiny přibližně 900 domácností. "Přes noc jsme kvůli bezpečnosti práce prováděli pouze manipulace a poruchy jsme vymezovali, ale od časného rána již naši technici opět operují v terénu a pracují na opravách poškozených úseků vedení. Příčinou poruch je silný vítr, který lámal stromy a větve, které pak popadaly na vedení a poškodily ho, nejčastěji bývají zničené vodiče a izolátory," uvedla Slavíková.

Na Vsetínsku, kam dodává elektřinu společnost ČEZ, bylo dnes ráno bez proudu přibližně 800 odběratelů, mimo jiné v okolí Huslenek, Hutiska-Solance a v některých částech Velkých Karlovic. "Příčinou poruch jsou pády stromů a větví do vedení, což má za následek přetrhání vodičů nebo ulomení izolátorů," uvedl Sobol.

Profesionální i dobrovolní hasiči v celém Zlínském kraji vyjeli od nedělního večera do dnešního rána k 36 událostem, při nichž odstraňovali následky silného větru. "Ve dvou případech došlo k poškození střech a 33 případů souviselo s odstraněním spadlých stromů a větví na silniční komunikace a v jednom případě na železnici," uvedl Žemlička. Na Zlínsku evidovali hasiči 17 výjezdů, na Vsetínsku 12, na Kroměřížsku čtyři a na Uherskohradišťsku tři výjezdy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 18. září 2020

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď