Česko má tři oběti koronaviru, chystá chytrou karanténu

foto Cestující se pohybovali 24. března 2020 ve vestibulu stanice metra Rajská zahrada na Černém Mostě v Praze s rouškami a respirátory. Česko patří mezi země, které přistoupily kvůli koronaviru k omezení volného pohybu obyvatel. Opatření později doplnil zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst.

Praha - V Česku zemřel třetí pacient nakažený koronavirem. Jedná se o ženu narozenou v roce 1949, měla další zdravotní problémy. Oznámil to dnes večer na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Přibyli další dva lidé, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19. Vyléčených je tak už podle Vojtěcha v Česku celkem deset. Počet potvrzených případů nákazy stoupl zatím na 1394. Během dneška přibylo zatím 107 nakažených. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Podle odborníků může být do konce března kolem 3000 nakažených a celkové číslo případů může růst až k 15.000. Klíčové v nadcházejících týdnech podle odborníků i politiků bude, aby zdravotnictví zvládlo péči o nejohroženější pacienty v době největšího náporu epidemie, a vyhnulo se tak hrozivým scénářům v Itálii nebo Španělsku. Týká se to zajištění akutních lůžek, potřebných přístrojů i kvalifikovaného personálu.

O Velikonocích chce ministerstvo zdravotnictví spustit takzvanou chytrou karanténu, která zajistí rychle vyhledávat a izolovat kontakty nakažených. Mělo by umožnit také postupně uvolňovat přísná restriktivní omezení, která dusí každodenní život i ekonomiku.

Pomoci zvládnout epidemii má nový systém zachycování nakažených, takzvaná inteligentní karanténa, která u infikovaných zmapuje kontakty zpětně za pět dní podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Při pohovoru s hygienikem by si pak měl člověk s koronavirem vzpomenout, s kým se potkal. Po dnešním jednání krizového štábu to uvedl jeho předseda Roman Prymula. V souvislosti s povinností zakrývat si na veřejnosti ústa a nos upozornil, že lidé by neměli nosit respirátory s výdechovými ventilky, které nebrání šíření mikroorganismů do okolí. Pokud lidé mají potřebu respirátor nosit, měli by si přes něj dát ještě roušku.

Třetí obětí nemoci COVID-19 v Česku je žena narozená v roce 1949, která byla kvůli plicnímu onemocnění od 22. března v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Podle ministra měla zemřelá žena i další zdravotní problémy. "Koronavirus u ní (zemřelé ženy) zjistili ve VFN. Bohužel se nakazila v rodině. Je mi to moc líto. Prosím všechny, aby své prarodiče teď nenavštěvovali, nebo vždy s rouškou," uvedl Vojtěch.

I předchozí dva zemřelí s COVID-19 v Česku měli podobně jako pacientka z VFN více zdravotních problémů. Nejprve v Česku v souvislosti s nákazou koronavirem zemřel v neděli večer 95letý muž v Nemocnici na Bulovce. Podle hygieniků byl v letošním roce už předtím několikrát hospitalizován kvůli těžkému plicnímu onemocnění a nakazil se zřejmě v léčebně dlouhodobě nemocných. Druhým zemřelým byl zhruba 45letý muž v nemocnici v Havířově na Karvinsku, kterému selhávaly orgány kvůli nádorovému onemocnění. Informace o jeho smrti byla zveřejněna dnes.

Video: Ministr: Hromadné akce budou opět možné jako jedny z posledních
24.03.2020, 15:10, autor: ČTK/Tomáš Helma, zdroj: ČTK

Odborníci z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) očekávají, že na konci března by se počet nakažených měl pohybovat kolem 3000, na konci dubna pak kolem 15.000 včetně vyléčených. Klíčové bude pro zdravotníky zvládnout těžce nemocné pacienty vyžadující intenzivní péči. O úspěchu zavedených opatření vypovídá to, že se podaří uchránit ohrožené skupiny obyvatel, tedy především seniory, a nenastane tlak na akutní lůžkovou péči, řekl dnes novinářům předseda ÚZIS Ladislav Dušek.  

Všeobecná fakultní nemocnice dnes začala podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19 lék remdesivir pro experimentální léčbu. Muž připojený na speciální přístroj, který mu okysličuje krev, má podle lékařů vážně poškozené plíce. Dosavadní léčba pacienta stabilizovala a umožnila mu přežít, než lék dorazil. Do Česka se z USA dostane možná několik desítek nebo několik stovek ampulí léku.

Zavedení chytré karantény by mělo umožnit rozvolňování některých protikoronavirových opatření. Prioritou je podle Prymuly nastartování průmyslu, mohlo by se také zmírnit omezení pohybu lidí a fungovat by mohly začít některé služby, které nyní zažívají drtivý propad tržeb. Hromadné akce budou povoleny jako jedny z posledních, podobně otevření škol. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) dnes upozornil na to, že se Češi musí připravit na jiné Velikonoce než v minulosti, opatření na velikonoční víkend budou velmi restriktivní.

Každý den pokračuje repatriace českých občanů, kteří uvázli v zahraničí, často i v exotických zemích, a to pomocí zvláštních i komerčních letadel. Do evropských metropolí jezdí pro Čechy autobusy. Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie - v noci je do Prahy přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Další zdravotnický materiál přiveze v noci do Pardubic velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. Prymula dnes řekl, že dodávky ochranných pomůcek se v některých krajích nerozdělily tak, jak se naplánovalo. Nezbyly pak podle něj třeba na praktiky či jiné lékaře. S hejtmany chce proto dohodnout nastavení zásobování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je pátek 3. dubna 2020

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď