Od půlnoci ven už jen s rouškou, lázně bez nových klientů

foto Premiér Andrej Babiš.

Praha - Vláda dnes v boji proti šíření nákazy novým koronavirem přijala další opatření. Od čtvrtka začne platit zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst. Ministerstvo zdravotnictví od téhož dne vyhradilo nákup v prodejnách potravin nebo lékárnách mezi 10:00 a 12:00 pro lidi nad 65 let. Lázeňská zařízení od stejného termínu nesmějí přijímat do péče nové klienty. V noci na dnešek dorazilo z Číny 150.000 rychlotestů na nový typ koronaviru, ihned byly distribuovány do nemocnic a dalších míst. Projev k národu pronese ve čtvrtek večer prezident Miloš Zeman. K dnešním 18:00 mělo Česko 522 potvrzených případů nákazy. Počet nemocných stoupl v porovnání s ránem o 58 případů.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula očekává, že restriktivní opatření v Česku budou platit zhruba měsíc. Ochrana hranic ale bude podle něj delší, dokud se situace kolem nákazy nevyřeší také v jiných zemích.

Pro lidi starší 65 let, kteří jsou nejohroženější skupinou, vláda vyčlenila na nákupy dvě hodiny před polednem. Opatření ministerstva zdravotnictví platí pro maloobchodní prodejny potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny a výdejny zdravotnických prostředků. Nezakazuje ale starším občanům do obchodu jít i mimo vyhrazenou dobu. Jen pro ně budou také mezi 10:00 a 12:00 otevřené pošty. Česká pošta omezuje otevírací dobu, pobočky budou zavírat nejpozději v 16:00. Od soboty také ruší víkendový provoz.

S onemocněním COVID-19, které koronavirus způsobuje, je hospitalizováno 52 pacientů. Pět jich je v těžkém stavu - čtyři jsou na umělé plicní ventilaci, jeden je napojen na mimotělní oběh. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je nyní do testování na nemoc COVID-19 zapojeno 36 laboratoří a testuje se víc lidí. V úterý bylo podle dat vyšetřeno 1362 lidí, celkem pak přes 7600, údaje za dnešek zatím nejsou k dispozici.

Od pátku do Česka začnou přilétat letadla z Číny se zdravotnickým materiálem, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Letadla dopraví do země 1,1 milionu respirátorů, sedm milionů roušek a další stovku tun materiálu, napsal na twitteru. Ochranných prostředků je i v některých nemocnicích nadále nedostatek. Ministerstvo zdravotnictví upravilo výjimky ze zákazu návštěv na lůžkových odděleních nemocnic. Nově tam lidé nemohou ani za rodičkami.

Vláda dnes také rozhodla, že zaměstnanci firem za hranicemi, takzvaní pendleři, budou při návratu z práce do Česka procházet kontrolou příznaků infekčních onemocnění. Pokud se prokáže, že mají například teplotu, budou se muset podrobit testu na nový typ koronaviru.

Opatření ohledně ošetřovného kvůli uzavření škol chce vláda nakonec řešit zákonem. Sněmovna by ho mohla schválit na mimořádné schůzi ve stavu legislativní nouze v úterý. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že se horní komora k zákonu sejde ve středu, nejpozději ve čtvrtek. Zeman normu podepíše okamžitě, uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) zvažuje také na určitý čas odpuštění sociálních odvodů živnostníkům kvůli dopadům koronavirové nákazy.

Senát dnes vládu i premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli postupu vůči koronaviru zkritizoval, podle Senátu oddaloval nasazení standardního krizového řízení a ohledně Ústředního krizového štábu nepostupoval v souladu s právním řádem, když jej nesvolal včas.

Ministerstvo školství nařídilo, že základní školy budou muset v dubnu zapsat předškoláky do prvních tříd bez přítomnosti dětí. Ke změnám musela přistoupit také společnost Scio, která organizuje Národní srovnávací zkoušky. Měnit termíny přijímacích zkoušek či zápisů se chystají i některé VŠ, o termínech maturit a přijímacích zkoušek na střední školy by se podle ministerstva mělo rozhodnout zřejmě příští týden.

Nákaza dál komplikuje i provoz ve firmách, některé přerušily výrobu nebo se k tomu kroku chystají. Například automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile kvůli aktuálnímu vývoji přeruší výrobu ve své kolínské továrně dnes před půlnocí místo původně avizovaného 25. března. Dnes večer se zastavily také výrobní linky v mladoboleslavské Škodě Auto. Nejméně na dva týdny zastavil výrobu i pivovar Litovel, zaměstnávající dvě stovky lidí. Litovel na Olomoucku od pondělka spadá do oblasti uzavřené hygieniky kvůli vyššímu výskytu koronaviru. Firma Borgers z Rokycanska, výrobce autodílů, omezí počty lidí o stovky, důvodem jsou odvolané dodávky automobilek.

Vláda by mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion korun, řekl Babiš. Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun. Zástupci firem vládní návrh vítají, žádají ale hlavně urychlené přijetí programu kompenzace náhrad mezd vyplácených zaměstnancům na překážkách v práci, které připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministerstvo financí počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu na letošní rok, který je naplánován na 40 miliard korun. Novelu zákona o státním rozpočtu představí ministerstvo financí v řádu dnů.

Armáda v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu zastavila do odvolání výcvik aktivní zálohy, který se měl konat v březnu a dubnu. O nasazení aktivních záloh se teď neuvažuje. Armáda už pomáhá policii s dohledem na hranicích, zapojeno je asi 1000 vojáků. U hranic směrem do Polska a na Slovensko se od pondělí tvoří mnohakilometrové kolony. Silničáři zavádějí na kritických úsecích dálnic D1, D2, D5, D8 a D11 kvůli tvořícím se kolonám zákaz předjíždění pro kamiony. Zabezpečeny by měly být také tzv. zelené pruhy, určené pro kamiony přivážející potraviny a zdravotnický materiál.

Homolka a Motol připraví 90 lůžek pro pacienty s koronavirem

Vyhrazené dvojice nemocnic Motol a Homolka v Praze a bohunická a svatoanenská v Brně budou mít pro léčbu pacientů s COVID-19 vždy 30 ventilovaných lůžek intenzivní péče a 60 lůžek bude s oxygenací, tedy možností doplňování kyslíku. Podobný model, byť v podstatně menším rozsahu, bude uplatňován v další síti 80 nemocnic po celé zemi, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Od pondělí 23. března bude mít Fakultní nemocnice Motol vyhrazeno 20 lůžek s ventilací a 40 s oxygenoterapií. Vyčlení také dva až tři operační sály a jednu pooperační stanici. Lůžka pro nemocné s nejtěžším průběhem nemoci budou v budově číslo 22 současně s infekčním oddělením mimo hlavní areál. Nyní je tam lůžek deset, dovybaveno bude dalších deset a na jejich 24hodinový provoz bude třeba asi 30 lékařů a 160 sester.

Devětadvacet současných pacientů bude přemístěno na jiná oddělení nebo do jiných nemocnic. Prostory budou upraveny, aby vznikly infekční a neinfekční zóny a u vstupu speciální prostory, takzvané filtry. Dalších 40 lůžek pro méně závažné případy s kyslíkovou terapií bude v samostatném patře vedlejší budovy Pneumologické kliniky.

"Můžeme využít všech dostupných poznatků z jiných zemí, hlavně z Itálie a Číny, a připravit se tak, abychom byli schopni zvládnout první nápor kriticky nemocných pacientů," řekl ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.

Všechny nové pacienty nemocnice otestuje pomocí rychlotestu na COVID-19. Nemocnice jich podle mluvčí Pavlíny Dankové dostala už dnes 5000 kusů, dalších 1000 poputuje do Nemocnice na Homolce. Tři tisíce kusů dostala podle mluvčího Petra Sulka Thomayerova nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice je podle mluvčí Jitky Zinke čeká ve čtvrtek.

Nemocnice na Homolce připraví pro pacienty nakaženými novým typem koronaviru deset ventilovaných lůžek a 20 lůžek s oxygenoterapií, informovala dnes v tiskové zprávě. "Naším cílem je zajistit péči jak pacientům s COVID-19, tak i ostatním akutním pacientům, s jinými vážnými onemocněními," řekl ředitel nemocnice Petr Polouček. Nemocnice podle pondělního nařízení vlády utlumila neakutní operace a vyšetření.

O pražské pacienty se má v řádu týdnů až dvou Homolka starat společně se sousední Fakultní nemocnicí v Motole. Dohromady budou mít 90 lůžek. "Homolka bude mít v řádu dnů pro akutní pacienty připravených osm ventilovaných lůžek na ARO a další lůžka budou v případě potřeby zřízena na ostatních odděleních," uvedla mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Původně se hovořilo o stovkách lůžek ve Fakultní nemocnici svaté Anny v Brně a pražské Nemocnici na Homolce. Vyčlenění nemocnic oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí, měly podle něj mít až 300 lůžek. Proti záměru se ale ozvala svatoanenská nemocnice, která uvedla, že nemá dostatek přístrojů. Už dnes informovala, že v první fázi vyčlení právě 30 intenzivních lůžek pro pacienty v těžkém stavu.

Homolku a svatou Annu vybrali podle Babiše kvůli jejich blízkosti s dalšími zařízeními, kam mohou být jejich pacienti převezeni. Z Homolky budou přemístěni do nemocnice v Motole, v Brně se pacienti z celé svaté Anny přestěhují do FN Brno. Připravené mají být do týdne až dvou.

Vojenská nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku může být uvedena do chodu během 12 hodin. "Zaktivovat Těchonín je jednoduché, je to otázka personálu, který tam musí najet," uvedl v pondělí Prymula.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď